آریا بانو

آخرين مطالب

مشهورترین حیوانات تاریخ گوناگون

مشهورترین حیوانات تاریخ

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
مشهورترین حیوانات تاریخ
١٣٠
٠
برترین ها / انسان از روزی که پا به زمین گذاشته است، فتوحات زیادی کرده و تاریخ را نگاشته است. اما جالب است که چگونه در اتفاقات تاریخی، حیوانات نیز در کنار انسان‌ها بوده اند. در طول تاریخ، حیوانات نه تنها در خدمت انسان‌ها بوده اند بلکه در مواردی برای انسان الهام بخش بوده اند و حتی باعث ورق خوردن تاریخ نیز شده اند و به بخش بزرگی از تاریخ بشر تبدیل شده اند.
در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا به معرفی مشهورترین حیوانات تاریخ بپردازیم.
1- «چتاک»، اسب جنگی

چتاک اسبی بود که حاکم راجپوت (گروهی از جنگجویان و خاندان‌های سلطنتی هند)، «ماهارانا پراتپ» در طول نبرد «haldighati» در سال 1576 سوار آن می‌شد. این اسب هندی، سمبل شجاعت و وفاداری بود. زمانی «من سینگ»، فرمانده مغول در حالی که سوار بر یک فیل بود به پراتپ حمله ور شد، چتاک با سم‌های خود به سر فیل کوبید و باعث شد تعادل فیل بر هم بخورد، سپس پراتپ نیزه‌ای به سمت من سینگ پرتاب کرد که باعث کشته شدن فیل‌بان شد. در حین این درگیری، عاج فیل به پشت چتاک فرو رفت و باعث فلج شدن چتاک شد، اما چتاک با تحمل این درد، تسلیم نشد و پراتپ را از مهلکه فراری داد. اما در حالی که سعی در جهش از مانعی را داشت، کشته شد. داستان شجاعت چتاک نسل هاست که در هندوستان نقل می‌شود و مجسمه‌ای در ابتدای شهر «راجسمند» به نشانه‌ی یادبود، برای این حیوان وفادار نصب شده است.
2- «استابی»، سگی که به عنوان گروهبان خدمت می‌کرد

گروهبان استابی، از نژاد پیت بول و سگی میهن‌پرست بود. او نخستین سگ جنگی بود و خدمات خود را در طول جنگ جهانی اول به ایالات متحده ارائه داد. او در سال 1916 در ییل فیلد در نیوهان حضور یافت و در آن جا با رابرت کونروی دوست شد و با او به فرانسه سفر کرد. در آن جا بسیاری از کار‌های نظامی را انجام داد و به مدت 18 ماه به همراه پیاده نظام‌ها به سنگر‌های جنگی خدمت کرد. استابی حس بویایی و شنوایی قوی‌ای داشت و از این‌ها برای هشدار دادن به سربازان و نجات جان سربازان استفاده می‌کرد. در طول جنگ جهانی اول او یک جاسوس آلمانی را به اسارت در آورد. در طی مشارکت خود در 4 حمله و 17 نبرد، استابی چندین بار زخمی شد. وی در سال 1918 به ایالات متحده بازگشت و افتخارات، تقدیرنامه‌ها و مدال‌های بسیاری را بدست آورد. گروهبان استابی در سن ده سالگی در سال 1926 از دنیا رفت
3- «چر آمی»، کبوتر نامه‌بر

در طول جنگ جهانی اول، چر آمی در خدمت سپاه «سیگنال» ارتش آمریکا در فرانسه بود. در نبرد با آلمان، 500 نفر در دامنه‌ی تپه‌ای بدون مواد غذایی و مهمات به دام افتادند. آن‌ها پس از محاصره شدن توسط آلمانی‌ها کشته و زخمی می‌شوند. مهم‌تر از آن، به علت آن که هیچ کس از مکان آن‌ها اطلاعی نداشت، آن‌ها توسط نیرو‌های خودی نیز بمباران می‌شدند و باید کسی به آن‌ها فرمان آتش بس می‌داد. سرگرد ویتلسلی پس از ارسال دو تلاش ناموفق برای کمک، آخرین شانس خود را با چر آمی امتحان کرد و او را به پرواز در آورد.
چر آمی در اوج تیراندازی‌ها به پرواز در آمد و سرانجام نیز سقوط کرد. اما او تسلیم نشد و از جای خودش برخاست و با گلوله‌ای در سینه‌ی خود 40 کیلومتر را پرواز کرد. وقتی به نیرو‌های خودی رسید، یک چشمش نابینا شده بود و یک پایش را نیز از دست داده بود. اما یادداشتی که همراه خود بود را به مقصد رساند و ارتش نیز مختصات جغرافیایی گردان گمشده را متوجه شد و آن‌ها را نجات داد. به چر آمی خدمات پزشکی ارائه داده شد و جوایز و تقدیر‌های بسیاری نیز به پاس شجاعتش دریافت کرد. او در 13 ژوئن 1919 به عنوان یک قهرمان جنگی درگذشت.
4- «بالتو»، سگ سورتمه

بالتو سگ سورتمه‌ای از نژاد هاسکی در سیبری و متولد 1919 بود. در سال 1925، هنگامی که شیوع دیفتری در نومه (شهری در آلاسکا) وجود داشت، پادزهر دیفتری برای مبارزه با این بیماری از شهرکی در سیبری به نِنانا، شهری دیگر در آلاسکا، با قطار منتقل می‌شد. از آنجا به بعد، سورتمه سگ‌ها مسئول حمل پادزهر به شهر نومه بودند، بالتو تیم خود را در مراحل پایانی مسیر، برای رساندن پادزهر رهبری کرد؛ بنابراین وی با خدمات و رهبری خود در نجات جان افراد زیادی نقش داشت. امروزه مسابقه‌ای سالانه به مناسبت بزرگداشت بالتو با شرکت سگ‌های سورتمه برگزار می‌شود. این سگ شجاع در 14 مارس سال 1933 در 14 سالگی درگذشت.
5- «سم»، گربه غرق نشدنی!

آقای سم گربه‌ای شجاع بود که از سه کشتی متفاوت در طول جنگ جهانی دوم نجات پیدا کرد. اولین بار او در 14 می‌ سال 1941 از کشتی جنگی بیسمارک نجات پیدا کرد. بعد از آن وارد کشتی جنگی انگلیسی شد که این کشتی نیز توسطی اژدری متلاشی و غرق شد و باعث کشته شدن 159 نفر شد. اما اسکار خود را زنده به ساحل جبل الطارق رساند. او به نام سم غرق نشدنی معروف شد. حدود 2000 نفر در کشتی‌هایی که آقای سم در آن‌ها حضور داشت، کشته شدند! آقای سم در سال 1955 در یک کشتی بر اثر مرگ طبیعی درگذشت.
6- «لایکا»، سگی که به فضا رفت!

لایکا از سگی که در خیابان‌های مسکو پرسه می‌زد به سگی که به فضا فرستاده شد، تبدیل شد تا مدار زمین را از نمای خارجی، به انسان نشان دهد. لایکا در سال 1954 متولد شد و توسط دانشمندان روسی در سال 1957 انتخاب شد تا با فضا پیمای اتحاد شوروی به نام اسپوتنیک 2 به فضا فرستاده شود. در آن زمان هنوز فناوری‌ای برای بازگرداندن انسان از فضا ساخته نشده بود. اما باید یک موجود زنده به فضا فرستاده می‌شد؛ بنابراین لایکا انتخاب شد و پیشرو سفر‌های فضایی شد. هیج حیوان دیگری قبل از او به خارج از مدار زمین فرستاده نشده بود.
طی شش یا هفت ساعت لایکا در اثر گرمای بیش از حد درگذشت. داستان مرگ او تا سال 2002 فاش نشده بود. تا آن زمان اعتقاد بر این بود که او پس از گذشت 16 روز و بر اثر کمبود اکسیژن درگذشته است. پس از او 9 سگ دیگر نیز قبل از یوری گاگارین، به فضا فرستاده شدند، اما نام لایکا تا همیشه در یاد‌ها خواهد ماند.
7- «هام»، شامپانزه آسمانی

هام در سال 1956 به دنیا آمد و تقریبا سه ساله بود که به پایگاه هوایی هولمان در ایالات متحده منتقل شد. هام که در میان مقامات و دست اندرکاران آمریکایی شناخته شده بود، سوار بر کپسول مرکوری (اولین کپسول فضایی سرنشین دار ایالات متحده) شد. هام آموزش‌های لازم را دیده بود و صرفا به عنوان یک مسافر ساده سوار بر این کپسول نبود. لباس‌های مناسب و آموزش‌های درست به او کمک کرد که طی یک سفر 16 دقیقه‌ای به زمین برگردد و هیچ آسیبی به جز یک کبودی جزئی روی بینی خود نداشته باشد. پرواز وی به عنوان ماموریت انجام شده توسط سفینه فضایی به نام «آزادی 7» در ماه می‌سال 1961 انجام شد. هام پس از 18 سال زندگی شاد در سال 1983 درگذشت.
8- آقای ماگو، مانگوسی با یک زندگی جالب


مانگوس (خانواده‌ای از گوشتخواران از تیره گربه سانان) به علت وحشی بودن، حیوانی ممنوعه در ایالات متحده به شمار می‌آید. تنها استثنای این قانون، آقای ماگو بود که توسط یک ملوان به باغ وحشی در آمریکا آورده شده بود. در پانزدهم نوامبر سال 1962 آقای ماگو از باغ وحشی در دولوث (شهری در ایالت مینه سوتا) گرفته شد و رای داده شد که یا او را بکشند و یا به سرزمین مادری خود یعنی هند فرستاده شود که این رای موجب قیام شدیدی شد. ماندن آقای ماگو در آمریکا موافقان و مخالفان زیادی داشت. هزاران بازدید کننده به دیدن این مانگوس می‌رفتند. همزمان تعداد زیادی از مردم با نوشتن نامه‌هایی به مقامات، نگرانی خود را بابت فرار این حیوان ابراز می‌کردند. آن‌ها نگران فرار کردن و تولید مثل آقای ماگو بودند. سرانجام رای به ماندن او داده شد و در حالی که باغ وحشی تنها در اختیار او قرار داشت و در رفاه کامل زندگی خود را می‌گذراند در سال 1968 درگذشت.
9- «دالی»، گوسفند شبیه سازی شده

بدون شک دالی یکی از معروف‌ترین حیوانات تاریخ است. وی اولین پستانداری بود که در تاریخ 5 ژوئیه 1996، از شبیه سازی غدد پستانی میش متولد شده بود. این حیوان در دانشگاه ادینبورگ شبیه سازی شد و نام دالی پارتون، نوازنده‌ی معروف را بر روی او گذاشتند. دالی در 14 فوریه سال 2003 به علت بیماری پیشرونده‌ی ریه درگذشت. در موزه‌ی سلطنتی اسکاتلند به نشانه یادبود، مجسمه‌ای از دالی نگهداری می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صوت/ تو رفتی و بی تو زندگی برام عذاب شد

معمای پوآرو در خیابان

روضه اطفال کربلا

صدام هنگام لغو قرارداد الجزایر علیه ایران چه گفت؟/ باید هر اینچ خاکی را که از عراق غصب نموده‌اند رها سازند!

شهری که تار و پودش در معرض باد‌های موسمی قرار دارد

حقایق جالبی که صدایتان درباره شما فاش می‌کند

بازی با ریاضی و اعداد

کتک کاری عجیب هندی‌ها با چوب!

ماجرای کُد «پروژه حذف عمامه» چه بود؟ / چرا سید احمد خمینی سال 56 از قم به نجف رفت؟

اگر در رکعت سوم نماز به اشتباه سوره حمد را خواندیم چه کنیم؟

تقویم تاریخ/ عزل امیرکبیر از صدارت ناصرالدین شاه

تعبیر خواب ستاره از منظر ابن سیرین

تفال/ ای شاهد قدسی که کشد بند نقابت

کروکودیل‌ها خطرناک ترین جاده استرالیا را مسدود کردند

کشف جسد خطرناکترین ستاره اینستاگرام در مکزیک

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم

شعر زیبای انگلیسی قهرمان سه سالهٔ من

انواع مختلف تسبیح‌ها و ویژگی آن‌ها را بشناسید

صحبت های رائفی پور درباره حر و سد راه امام زمان بودن

کروکودیل‌ های خطرناک ترین جاده استرالیا را مسدود کردند

یک پاندای خاکستری نادر

مصدومیت دو بازیکن بر اثر برخورد صاعقه!

انفجار وحشتناک کامیون حین سوخت گیری

روپایی زدن و بالا رفتن از کوه

دوی کوهستان مون بلان

وقتی مردم نگذاشتند نوبت به امام برسد

پلیسی که در آخرین لحظه مردی در حال خودکشی را نجات داد

شگفتی های دنیای حیوانات

400 پسر دانشجو از این دختر در دانشگاه وحشت دارند!

نقاشی های عاشورایی حسن روح الامین مورد توجه مردم فرانسه

گوناگون/ آموزش سخت فضانوردان در غارهای زیر زمین

روز شمار عاشقی؛ 19 محرم حرکت کاروان کربلا به سوی شام

4گوشه دنیا/ 400 پسر دانشجو از این دختر در دانشگاه وحشت دارند!

جنگ ایران و عراق چه تأثیری در قدرت گرفتن آل صباح در کویت داشت؟

داستانک/ نگاهی به مشک

ضرب المثل ها/ مثل اشک تمساح ریختن در قرآن

4گوشه دنیا/ چهار بار شنا بین فرانسه و انگلیس توسط زن نجات یافته از سرطان

جاذبه خاص توریستی یک معبد در ایرلند

تقویم تاریخ / 63 سال پیش در چنین روزی ساواک تأسیس شد

تصادف عجیب راننده زن چینی همه را شوکه کرد

مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب

پل عجیب گره شانس در چین

وین برای دومین سال پیاپی، سرزنده‌ترین شهر جهان شناخته شد!

آسفالت کردن خارجی‌ها را ببینید

ساختمان‌ های عجیب موج دار در توکیو که می‌توان روی آن‌ها قدم زد!

شکار بچه بوفالو توسط شیر

راهکارهایی برای همسری که بیشتر و بیشتر فاصله می‌گیرد

سرکی به گرمابه‌های قدیمی

جراحی کمیاب و نجات بخش معده یک ماهی بسیار کوچک در انگلستان

چطور با کنسل شدن پرواز کنار بیاییم؟