آریا بانو

آخرين مطالب

کار، خانه‌دار باشید! مقالات

کار، خانه‌دار باشید!

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
کار، خانه‌دار باشید! 3
١٤٣
٠
جام جم / کارآفرینی خانوادگی، سنتی که در ایران رو به فراموشی گذاشته شده است. اشتغال‌زایی، کارآفرینی، ایجاد کسب و کار، ایجاد یک برند و.... این مفاهیم معمولا به جای همدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بدون این‌که توجهی به مرز‌های باریکی شده باشد که بین آن‌ها تفاوت ایجاد می‌کند. مهم‌ترین تفاوت کارآفرینی با دیگر شاخه‌های کسب و کار و ایجاد ارزش‌افزوده در قالب صنعت و تجارت و...، در نوآورانه بودن آن است. شاید بهترین تعریف در این زمینه را علی‌اصغر جهانگیری، کارآفرین ملی و مدرس و سخنران این حوزه، ارائه کرده باشد. او معتقد است کارآفرین کسی است که در هر مکان و زمانی و با هر امکانی، می‌تواند تولید ثروت و ارزش‌افزوده کند.
با این تعریف، بسیاری از اهل صنعت و تجارت و... از این حوزه خارج می‌شوند. در واقع خیلی از آن‌ها را اگر از موقعیت فعلی‌شان و مسیری که طی کرده‌اند، خارج و وارد حوزه و مسیری دیگر کنید، قادر به ایجاد موفقیت نخواهند بود. اما یک کارآفرین، به‌واسطه قریحه فرصت‌یابی نوآوری و پشتکاری که دارد، قادر است در هر جایی اقدام به ثروت‌سازی کند. در حوزه کارآفرینی نیز البته شاخه‌های مختلفی مطرح می‌شود. یکی از این شاخه‌های جالب، کارآفرینی خانوادگی است.
درباره چه حرف می‌زنیم؟
گاهی اتفاق می‌افتد زن و مردی که کانون یک خانواده را تشکیل می‌دهند، روحیه کارآفرینی دارند. یعنی به نوعی، اهل ریسک و نوآوری و خطرکردن و رفتن به جا‌های جدید و ایجاد کسب و کار‌های جدید هستند. در این صورت، این امکان برای این زوج فراهم است که با هم اقدام به کارآفرینی کنند.
یعنی برنامه‌ها، پلن‌ها، ریسک‌ها و ... را با هم به پیش برده و متقبل شوند. این سبک از کارآفرینی، البته فواید خودش را هم دارد. از جمله این‌که زوجین، مشکلات کاری هم را به خوبی درک خواهند کرد؛ چرا که اساساً همکار محسوب می‌شوند. نکته بعدی، برنامه‌ریزی مشخص برای نگهداری از فرزندان است.
معمولا زوجین شاغل در این زمینه با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. حسن بعدی در کاهش رفت و آمدهاست؛ چرا که این سبک از کارآفرینی می‌تواند در منزل یا نزدیکی‌های محل زندگی اتفاق بیفتد. هرچند ممکن است اختلافات پیش آمده هم یکی از نکات منفی این نوع از کارآفرینی محسوب شود؛ که قطعا اثر خودش را در زندگی شخصی و زناشویی طرفین نیز خواهد گذاشت.
سنتی که رنگ باخته است
البته در ایران، چندان به موضوع کارآفرینی خانوادگی پرداخته نشده و اغلب زیرمجموعه‌ای از خود کارآفرینی دانسته شده است. این در حالی است که این حوزه، باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. روزگاری در تایوان، این شعار ملی مطرح شد که: هر خانه یک کارخانه و هر کارخانه یک خانه. یعنی هر خانواده‌ای، این امکان را دارد به ایجاد یک خط تولید و کارخانه با محصولاتی خاص خود اقدام کند.
در ایران نیز چنین قاعده‌ای وجود دارد و در فرهنگ سنتی کسب و کار ایرانی نیز واگذاری مدیریت کسب و کار به فرزندان و به کار گماردن آن‌ها از نوجوانی و جوانی رایج بوده است. اما حالا به هر دلیلی از جمله این‌که جوان‌تر‌ها می‌خواهند مستقل باشند، چنین اصول و قواعدی کمرنگ‌تر شده. به نظر می‌رسد که کارآفرینی خانوادگی، می‌تواند بخشی از این اصول به فراموشی سپرده شده را زنده کند.
تناقض‌هایی که باید مدیریت شود
در سال 1390، تخمین زده می‌شد که یک میلیون کسب و کار، شامل زن و شوهر‌هایی هستند که با هم کار می‌کنند. طبیعی است در روزگار ما این آمار رشد کرده باشد. ضمن این‌که در زمان کنونی که روزگار اقتصاد دانش‌بنیان و فناوری‌محور و از راه دور است، این دست کارآفرینی‌ها رشد بیشتری نسبت به یک رشد معمول داشته باشد. ضمن این‌که به این متغیر‌ها باید رشد تحصیلات دانشگاهی را هم اضافه کرد.
اما چطور می‌توان یک کارآفرینی خانوادگی موفق را تجربه کرد؟ بدیهی‌ترین و طبیعی‌ترین اتفاقی که در این میان رخ می‌دهد، بحث خودشناسی است. زن و مردی که به عنوان یک خانواده اقدام به کارآفرینی می‌کنند، هر کدام خصیصه‌های منحصر به خود را دارند. ممکن است قدرت ریسک در یکی بالاتر و در دیگری کمتر باشد. این امکان وجود دارد که درجه‌های نوآوری و پشتکار و مدیریت و بازاریابی و برقراری ارتباط با دیگران و... هم در یکی کمتر یا در دیگری بیشتر باشد. این تناقض‌ها باید مدیریت شود.
مرز‌هایی که باید روشن باشد
وجود این تناقض‌ها البته به مفهوم منفی بودن هم نیست. معمول است که می‌گویند در ایجاد یک برند و کسب و کار، سه روحیه مورد نیاز است؛ روحیه مدیریتی و اجرایی، روحیه نوآوری و خلاقیت و روحیه فروش و بازاریابی و درک مخاطب. نقل است که می‌گویند در فردی، چون استیو جابز، بنیانگذار اپل، همه این سه روحیه یک‌جا وجود داشته است. اما به هر حال ممکن است در هر فردی، این سه‌روحیه یک‌جا جمع نشود. به همین علت، وجود تناقض در زوجین کارآفرین می‌تواند این روحیه‌های مختلف مورد نیاز را پوشش بدهد.
فقط نیاز به یک خودشناسی است تا هر کسی درک کند از چه خصیصه‌هایی برخوردار است و در پایان این‌که، طرفین به این نتیجه برسند حرف نهایی را چه کسی به‌عنوان یک مدیر باید مطرح کند و به هر حال فاصله‌ای بین نقش زناشویی و نقش مدیریتی قائل بشوند. اختلافات و مشاجرات خانوادگی که به هر حال وجود خواهند داشت، نباید به محل کار و محیط کار منتقل شوند؛ چرا که در هر حال باعث رنگ باختن فرهنگ کاری و سازمانی مورد نیاز خواهد شد.
بازخوانی نتایج یک تحقیق
محمود احمدپور داریانی، جهانگیر یداللهی فارسی و مهدی سمیع‌زاده، طی تحقیقاتی که یک دهه پیش منتشر کردند، به نکات جالبی در حوزه کارآفرینی خانوادگی دست یافتند. یکی از نکات این بود: «ارتباطات خوب و موثر میان اعضای خانواده عاملی مناسب و تأثیرگذار بر فرآیند ایجاد یک مخاطره و یک کسب و کار خانوادگی خواهد بود.» و همچنین این نکته که نتایج تحقیقات دیگر (دیر و هندلر، 1994) نیز نشان می‌دهد ارتباطات موثر یکی از ابعاد اصلی خانواده‌های نیرومند و موثر را تشکیل می‌دهند و به‌دلیل فشار‌های زمانی و مالی مرتبط با شروع یک مخاطره و یک کسب و کار جدید، کارآفرینان در بسط و توسعه ارتباطات خوب و موثر میان اعضای خانواده‌شان با چالشی اساسی روبه‌رو هستند؛ بنابراین برقراری ارتباط مناسب و موثر با خانواده از سوی فرد کارآفرین و همچنین وجود ارتباطاتی خوب میان اعضای خانواده می‌تواند موجب کاهش بسیاری از فشار‌های روانی و اجتماعی فرد کارآفرین شده و در فرآیند ایجاد یک کسب و کار مشترک خانوادگی کمک شایانی کند.
این تحقیقات همچنین به نتایج جالب دیگری هم رسیده است. از جمله این‌که طبق اطلاعات پژوهشی به‌دست آمده، بخشی از انگیزه ایجاد کارآفرینی خانوادگی، دلایل خانوادگی است. از جمله تشکیل همبستگی در خانواده، به دست آوردن درآمد مناسب برای رفع نیاز‌های خانواده، ایجاد هویت شغلی برای دیگر اعضا، ایجاد شغل برای دیگر اعضا، بالاتر بردن جایگاه خانواده در جامعه و... یکی دیگر از نتایج جالب این تحقیقات چنین بود: از سوی دیگر نقش خانواده به‌عنوان مانعی برای آغاز کسب و کار‌های جدید، به‌واسطه تأمین اندک منابع اساسی و عدم حمایت اجتماعی یا حمایت بسیار اندک، نیز اثبات شده است (دیر و هندلر، 1994).» طبیعی است که کارآفرینی خانوادگی، می‌تواند این مانع بزرگ را به‌راحتی از میان بردارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا نوزادان اشک و عرق ندارند؟

حل معضل اعتیاد؛ محتاج تأملات و پژوهش‌های دقیق

خطری به نام نازپروردگی در خانواده های ایرانی

درمان سرطان خون در شیراز با خون بند ناف برای اولین بار در ایران!!

قدرت استتار زنان اوتیسمی

همه راه‌های درمان ناباروری در مردان

سیاه‌ ترین رنگ سیاهی که تا کنون دیده اید را ببینید!!

کودک همسرهای آمریکایی سالانه چه تعداد نوزاد به دنیا می آورند؟

تلاش‌های اروپایی برای تشویق به فرزند آوری

رازهای طراحی یک شخصیت منفی ایده‌آل

علت لاغر نشدن با وجود ورزش کردن چیست!؟

علت‌های عجیب آکنه در بزرگسالان و پیشگیری از آن

راهکارهایی برای پیشگیری از خشونت علیه زنان

8 روش عالی برای افزایش ضریب هوشی

چگونه به بیماران سرطانی روحیه دهیم؟

چرا ازدواج دیر هنگام در جامعه افزایش یافته است؟

چگونه به سوالات مذهبی کودکان جواب دهیم؟

زیبایی‌شناختی پوشش در اسلام

آیا برقراری رابطه جنسی در دوران نامزدی مجاز است؟

تاثیر ازدواج زودهنگام بر سلامت جنسی کودکان

پیشگیری اصل اساسی در مبارزه فراگیر علیه اعتیاد و مصرف مواد مخدر

راز لاغری سالم کشف شد!

بد و خوب تعیین جنسیت جنین

پروژه‌ اتحادیه اروپا برای ایمنی فناوری‌های نانوپزشکی

نتایج جدیدترین تحقیقات: همجنس‌گرایی تحت تاثیر یک ژن خاص نیست

علائم عقیم بودن در زنان و مردان

انجام چه اعمالی در 10 روز اول ماه محرم سفارش شده است؟

ناگفته‌هایی از یاکوزا‌های ژاپن؛ این گروه مرموز و خشن

خواسته‌های 12 گانه جبهه ملی از دولت، شش ماه قبل از انقلاب چه بود؟

شرایط دریافت گواهینامه در سن 17 سالگی چیست؟

میزان دیه در ماه‌های حرام چقدر است؟

زنان مبتلا به اختلال خواب در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان

چرا زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان هستند؟

چرا روز به روز از تعداد افراد «نرمال» و بدون مشکلات روحی-روانی کاسته می شود؟

برگزاری نشست علمی تخصصی "دانشنامه مهندسی در ایران"

هشت ساعت خواب شبانه و فواید حیرت‌انگیز آن برای بدن!!

افرادی که زود خسته می‌شوند در معرض این بیماری‌اند

8 تا از بهترین مواد غذایی برای پاکسازی کلیه‌ها

با این 7 کار ساده والدین خوبی خواهید شد / خلاصه 70 سال مطالعه بر روی 70 هزار نفر

نگاه کمی به مراکز تحقیقاتی، پاشنه آشیل پژوهش کاربردی

جدیدترین معیارهای سواد را بخوانید!

لقب‌ شهرهای مختلف ایران

نام خانوادگی از کی در ایران اجباری شد؟

تفاوت‌های رفتاری که مردان و زنان در شبکه‌های اجتماعی دارند

قد کوتاه چه قدی است و چگونه قد بلند شویم؟

تاثیر تلگرام بر "روابط خانوادگی زوجین"

بی گناهانِ مادام العمر محکوم را دریابیم

تمام واقعیت‌ها درباره عدم تحمل لاکتوز!

نقش رسانه ها در کمرنگ شدن جایگاه مشورتی پدر نزد جوانان خانواده

علل علمی افزایش آمار طلاق در روزگار کنونی