آریا بانو

آخرين مطالب

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره خانه‌تئاتر دیدار کرد فرهنگي

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره خانه‌تئاتر دیدار کرد

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سید عباس صالحی عنوان کرد: امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‌عمومی خانه‌تئاتر، سید عباس صالحی بعدازظهر روز دوشنبه نوزدهم فروردین نود و هشت به همراه سید مجتبی حسینی معاون هنری، شهرام کرمی مدیر اداره‌کل هنرهای نمایشی، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و تنی چند از همراهان در جلسه هیئت مدیره خانه‌تئاتر حضور یافت.
در این جلسه سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مسائلی همچون نقش تئاتر در رشد و تعالی جامعه و... اشاره کرده و گفت: امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم؛ البته ناگفته نماند که در برخی از این امور به کمک و همراهی خود هنرمندان نیز نیاز خواهد بود؛ همچنین امسال بیشتر از هر سالی به برنامه‌های امدادی هنرمندان خواهیم پرداخت و حداکثر تلاش خود را برای هنر به کار خواهیم‌گرفت.
ایرج راد رییس هیئت‌مدیره خانه‌تئاتر نیز ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور وزیر گفت: مسائل فرهنگی وقتی در جای دقیق خود صورت بگیرد از هرج و مرج دوری می‌شود و برای این امر باید از برنامه‌ریزی ها، اصول و دقت‌نظرها حمایت شود که این مهم با همراهی مسئولین می‌تواند بسیار راهگشا باشد. هنرمندان با عشق و دغدغه این راه را پی گرفته‌اند و نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی مسئولین بوده و هستند.
سپس شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه‌تئاتر با ابراز تاسف در خصوص مصایب پیش آمده برای مردم شهرهای سیل زده گفت: واقعیت این است که مردم این روزها در سختی بسیاری هستند و خانه‌تئاتر از همان روز اول برای کمک و امدادرسانی اعلام آمادگی کرده است.
وی سپس اضافه کرد: دیدار شخص وزیر با هنرمندان حرکت بسیار موثر و شایسته‌ای است، اتفاقی خوب و بجا که امیدوارم برای هنرمندانی همچون فردوس کاویانی نیز اتفاق بیفتد، هنرمندانی که با دل بزرگ و سقف بلند وجودشان چشم به راه سلامی گرمند و ای کاش در این احوالپرسی آنقدر تعلل نکنیم که مانند خانم شهلا ریاحی به طور کل حافظه خود را از دست بدهند و دیگر احوالپرسی ما فرقی به حال آنها نکند.
گیل آبادی در ادامه ضمن اظهار امیدواری بر اینکه چنین احوال‌پرسی‌هایی تنها منوط به شخص وزیر نشود و دیگر مدیران فرهنگی نیز به دستگیری از هنرمندان پیشکسوت و خانه نشین بپردازند اظهار کرد: به تجربه می‌توان گفت وقتی حرکتی مثبت از بالا دست آغاز شود، دیگر مدیران زیر دست نیز به ادامه آن می‌پردازند و این اکرام و توجه ماندگارتر خواهد بود؛ علی‌الخصوص با وجود هنرمندان پیشکسوتی که با بیماری‌های پیچیده و صعب العلاج دست به گریبانند و زمینه پشتیبانی از تئاتر آنچنان نحیف و ضعیف است که در برخی موارد واقعا نمی‌دانیم چه باید کرد.
او در پایان صحبت‌های خود افزود: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنرهای نمایشی تلاشی وافر برای بهبود شرایط تئاتر داشته و دارند اما با این وجود گاهی نیاز است که برخی امور مستقیما به خود صنوف واگذار شود، چرا که برخی از اتفاقات به شکل دوستانه بسیار راحت‌تر انجام می‌پذیرد تا به شکل اداری و رسمی، با این واگذاری امور نیروی بالقوه وزارت‌خانه و مراکز تابعه صرف امور بنیادی و بزرگتر خواهد شد؛ همچنین امیدواریم تا در جشن تئاتر سال جاری فراهم شدن شرایط بیمه رایگان هنرمندان خانه‌تئاتر را اعلام کنیم و قدمی برداریم در راه رهایی هنرمندان از عسر و حرجی که به آن دچارند.
پس از مدیرعامل خانه‌تئاتر سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: متاسفانه هر چه پیش‌تر می‌رویم، کاستی‌ها و تضادها در یک رقابت نفس‌گیر جلوتر می‌آیند، به طور مثال امسال با افزایش پایه حقوق، حق بیمه نیز رشد خواهد داشت که همین امر بی‌شک بر اعضایمان تاثیر خواهد گذاشت، با اینهمه ارتباط ما با خانه‌های اصناف ارتباطی چاره جویانه است و امیدوارم در سال پیش رو این رابطه بهتر شود و تقاضاهای واصله به صندوق را در زمانی کوتاه‌تر و با شرایط بهتری پاسخ دهیم.
همچنین اعضای هیئت مدیره خانه‌تئاتر در این جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و بهزاد فراهانی از اعضای هیئت مدیره این صنف گفت: این روزها روزگار روی خوشی به ما نشان نداده، پیشنهاد می‌کنم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت تجهیز گروه‌های تئاتری اقدام کند تا در چهار استان سیل‌زده گروه های تئاتری مستقر شوند، چرا که گاه خنداندن و شاد کردن حین مصیبت هم کمک است.
سپس محمودرضا رحیمی با اشاره به سیل و مسائل پیش آمده پس از آن برای هموطنان آرزوی نیک روزی کرده و گفت: امیدوارم نه تنها معضلات این سیل به زودی حل شود، بلکه معضل سیلی که سالهاست به خاطر نبود فرهنگ در کشور جاری است در سال جاری که نامش رونق است برطرف شود.
در ادامه این دیدار حمیدرضا نعیمی با اشاره به اینکه خانه‌تئاتر خانه همه است گفت: بسیار خوشحالم که به خانه خود سر زده‌اید، امیدوارم امسال برای اهالی این خانه سال گشایش باشد.
وی همچنین گفت: خواهش می کنم به خانه هنرمندانی همچون آرمان امید، منوچهر فرید، حسین کیانی، آرش عباسی، حمیدرضا آذرنگ و دیگرانی که دیگر فعال نیستند سر بزنید و ببینید چه شده که دلسرد شده‌اند، چرا که ما در برابر این هنرمندان مسئولیم و آنها سرمایه‌های کشورند، باید تلاش کنیم که از دستشان ندهیم و الا جشنواره‌های بسیار به تنهایی دردی از ما دوا نمی‌کند.
پس از او آرش دادگر اظهار امیدواری کرد در سال جدید امکان برنامه‌ریزی تقویمی برای تئاتر فراهم شود و اشاره کرد: با توجه به اینکه تاکنون تقویمی برای تئاتر نداشته‌ایم امیدوارم برنامه‌ریزی بودجه در سال 98 به گونه‌ای باشد که بتوانیم تقویمی برای فعالیت‌های تئاتری داشته باشیم و مدیریت تئاتر در سال جدید برای تئاتر استراتژی داشته باشد نه اینکه تنها بحران را مدیریت کند، باید برنامه به صورتی باشد که حلقه فعالیت و افراد روز به روز بازتر شود و نه تنگ‌تر.
کوروش نریمانی در این جلسه گفت: بهترین کاری که بخش‌ دولتی می‌‌تواند برای تئاتر انجام دهد، حمایت مادی و معنوی از گروه‌های اصیل و آثار فرهیخته است، اما متاسفانه شاهدیم که همان معدود سالن‌های دولتی نیز در حال واگذاری به بخش‌ خصوصی است.
او همچنین ادامه داد: اگر از حضور تئاترهای پر زرق و برق اما خالی از مایه گلایه‌مندیم باید ببینیم که آیا بهایی به تجربیات افراد پیشکسوت داده‌ایم و از اساتید صاحب خرد حمایت کرده‌ایم یا خیر؛ چرا که تنها راه گسترش تئاتر فرهیخته حمایت جامع و کامل مادی و معنوی از افرادی است که در زمینه‌های تئاتر اجتماعی، کمدی، آموزشی و ... صاحب تجربه‌اند.
مریم کاظمی نیز خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا در کنار خانه‌تئاتر و اهدافش بایستد و تشریح کرد: در راستای محقق شدن اهداف و برنامه‌های خانه‌تئاتر به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد نیازمندیم، مقابلمان نایستید و به ما قدرت دهید، مسیر قدرت دادن نیز از جدی گرفتن می‌گذرد، ما را جدی بگیرید.
مهدی قلعه با اشاره به پیام وزارت فرهنگ و ارشاد به مناسبت درگذشت جمشید مشایخی خاطرنشان کرد: امیدوارم هیچ زمان نیاز نباشد که برای فوت هنرمندان و اتفاقات ناگوار پیام دهید اما اگر زمانی پیام دادید لطفا اسم تئاتر را از قلم نیندازید، جمشید مشایخی هنرمند برجسته تئاتر بود.
این جلسه با درخواست ایرج راد مبنی بر حمایت وزیر در جهت ثبت قانونی خانه‌تئاتر به عنوان صنف برای بهبود وضعیت هنرمندان به پایان رسید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آلبوم شجریان به نفع سیل‌زدگان فروخته می‌شود

کتاب شقایق جعفری‌جوزانی رونمایی شد/ انتشار "دورهمی" آن انرایت با ترجمه‌ مینا صفار

نقاشی پرتره مردم شهر توسط هنرمندان نقاش / نخستین سالانه "شهروند، نقاش" برگزار می‌شود

هر روز هفته تئاتر به نام یک مدیر افتخاری مزین می‌شود / نشست رسانه‌ای شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر برگزار شد

معرفی اعضای هیات تجدید نظر تخلفات نمایشگاه کتاب / تغییر مکان افتتاحیه نمایشگاه کتاب به مصلی/ برگزاری بیش از 60 برنامه و نشست فرهنگی در بخش آموزشی نمایشگاه کتاب

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت محسن جهانگیری را تسلیت گفت

جایزه مهرگان در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

انتشار فراخوان پنجمین جایزه‌ شعر احمد شاملو

بیژن بنفشه‌خواه و بهنام تشکر در گذر زمان

روایتی متفاوت از زندگی غلامحسین امیرخانی / مستند "قلم عشق" بزودی آماده نمایش می‌شود

سرآغاز فصل جدید روابط فرهنگی ایران و چین / آشنایی کشور ایران با چین از طریق کتابخوانی / تشریح فعالیت‌های میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران

اعلام فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره ملی "نماز و نیایش"

امضای پوستر و آلبوم "جام تهی" به نفع سیل‌زدگان

"درمحاصره" با صدای محمد معتمدی منتشر شد/ توزیع جهانی یک آلبوم ایرانی

ناگفته های از "پیلوت" / هر چه قصه محلی باشد برای جشنواره‌های جهانی جذاب‌تر است

«لابیرنت» در تدارک اکران عیدفطر / طرفدار سینمای قصه‌گو هستم

برگزیدگان سیزدهمین دوره جایزه معمار معرفی می‌شوند

سینا درخشنده برای نخستین بار روی صحنه رفت / ظهور خواننده ای متفاوت در موسیقی پاپ

در حمایت از سیل‌زدگان صورت می‌گیرد / اختصاص رایگان سالن‎‌های سرای محلات به اهالی موسیقی برای اجرای کنسرت

رویکردها و مفاهیم باغ و معماری ایرانی و بازتاب آن در آثار هنرمندان بررسی می‌شود

ارزیابی 92 طرح جدید لباس در نخستین جلسه کمیسیون ماده 4 سال 98

فراخوان برگزاری اولین سمینار "مطالعات اجرا" منتشر شد

نادر مقدس: جشنواره فیلم وارش شرایط تولید فیلم کوتاه را برای جوانان استان تقویت می‌کند

بچه‌ها به ما نگاه می‌کنند... / نگاهی به فیلم "بیله" ساخته اینارا کولمن

آینده روشن سلامتی برای کودکان مبتلا به سرطانی/ نمایش نقاشی‌های کودکان در حمایت از کودکان سرطانی

"جادوگر درخت انجیر هندی" در تالار هنر / لیلی عاج با نمایشی درباره کول‌بران در تئاترشهر / برپایی کارگاه آشنایی با نمایش میم، پانتومیم و کمدیا دل آرته / اختصاص عواید فروش یک نمایش به کودکان سیل زده

شروع به کار اولین ماشین خیمه شب بازی ایران در چابهار / فیلم

10 فیلم عاشقانه برتر تاریخ سینما (+تصاویر)

بزرگداشت روز سعدی با حضور وزیر علوم در شیراز برگزار شد / چکیده سخنان ابن سینا و فارابی را می‌توان در ابیات سعدی جست

آرامگاه شیخ اجل در شیراز گلباران شد / صابر سهرابی: گل باران آرامگاه سعدی، نماد احترام جهانیان است

زیر سقف شیشه‌ای "دلبری" در گالری مژده

معرفی فیلم‌های بخش مروری بر سینمای کشور آذربایجان

رونمایی از "رالی ایرانی2" به نفع سیل زده‌ها

به یاد منیر فرمانفرمائیان؛ از میان شیشه و آینه

«دلدار»؛سریال ماه رمضان شبکه دو بعد از افطار

ستاره‌های سالخورده‌ای که هنوز هم سرحال و فعال هستند (+تصاویر)

نیما کوهی: هنر ما در سایه نگه داشته شده است

مونا جهانپور: می‌خواهم نقاشی‌هایم را بر تن مردم کنم / روایت یک نقاش از دنیای جذاب "مد یافت"

برگزاری نخستین سمپوزیوم ملی روز معمار / تقدیر از علی اکبر نصرآبادی

آینه‌ای از شرایط جامعه روبروی مخاطب / روایت علی جعفری از نمایش "تهران بزرگ"

محمدعلی سجادی: "طلاقم بده بخاطر گربه‌ها" تجربه جدیدی برایم رقم زد

احساس و عدم فراموشی / روایت فریبا گرجیان از نمایشگاه "منحنی فراموشی" در گالری سیحون

فاصله گرفتن رضا صادقی با روزهای اوج / نگاهی به آلبوم "زندگی کن"

برگزاری سمینار معماری از آغاز / تمرکز بر راهکارهای معمارانه

حمید فتوره‌چیانی: وضعیت شهرها اورژانسی است / هویت در معماری به زبان مشترک دست نیافته است

تمام بچه‌های ایران عاشق تئاتر هستند / تاریخ شفاهی تئاتر کودک را ضبط می‌کنیم / روایت منصور خلج از تالیف و کارگردانی تا تاسیس کتابخانه تخصصی تئاتر و بنیاد تئاتر کودک و نوجوان

زمان توزیع سریال «هیولا» به شبکه نمایش خانگی مشخص شد

پوستر جدید فیلم «روزهای نارنجی» با تصویری محو از هدیه تهرانی

حمایت انیمیشنی لئوناردو دی کاپریو از «زمین»/ همراهی 30 هنرمند

چرا عادل فردوسی‌پور جلوی مردمی را که شعار می‌دادند: «فروغی حیا کن، شبکه رو رها کن»، گرفت؟!