آریا بانو

آخرين مطالب

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره خانه‌تئاتر دیدار کرد فرهنگی هنری

تئاتر نمادی از توسعه فرهنگی کشور است/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هیئت مدیره خانه‌تئاتر دیدار کرد

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سید عباس صالحی عنوان کرد: امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‌عمومی خانه‌تئاتر، سید عباس صالحی بعدازظهر روز دوشنبه نوزدهم فروردین نود و هشت به همراه سید مجتبی حسینی معاون هنری، شهرام کرمی مدیر اداره‌کل هنرهای نمایشی، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و تنی چند از همراهان در جلسه هیئت مدیره خانه‌تئاتر حضور یافت.
در این جلسه سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مسائلی همچون نقش تئاتر در رشد و تعالی جامعه و... اشاره کرده و گفت: امیدوارم بتوانیم نگاه و برنامه‌ای مدون جهت حمایت از شرایط کاری و معیشتی هنرمندان داشته باشیم؛ البته ناگفته نماند که در برخی از این امور به کمک و همراهی خود هنرمندان نیز نیاز خواهد بود؛ همچنین امسال بیشتر از هر سالی به برنامه‌های امدادی هنرمندان خواهیم پرداخت و حداکثر تلاش خود را برای هنر به کار خواهیم‌گرفت.
ایرج راد رییس هیئت‌مدیره خانه‌تئاتر نیز ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور وزیر گفت: مسائل فرهنگی وقتی در جای دقیق خود صورت بگیرد از هرج و مرج دوری می‌شود و برای این امر باید از برنامه‌ریزی ها، اصول و دقت‌نظرها حمایت شود که این مهم با همراهی مسئولین می‌تواند بسیار راهگشا باشد. هنرمندان با عشق و دغدغه این راه را پی گرفته‌اند و نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی مسئولین بوده و هستند.
سپس شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه‌تئاتر با ابراز تاسف در خصوص مصایب پیش آمده برای مردم شهرهای سیل زده گفت: واقعیت این است که مردم این روزها در سختی بسیاری هستند و خانه‌تئاتر از همان روز اول برای کمک و امدادرسانی اعلام آمادگی کرده است.
وی سپس اضافه کرد: دیدار شخص وزیر با هنرمندان حرکت بسیار موثر و شایسته‌ای است، اتفاقی خوب و بجا که امیدوارم برای هنرمندانی همچون فردوس کاویانی نیز اتفاق بیفتد، هنرمندانی که با دل بزرگ و سقف بلند وجودشان چشم به راه سلامی گرمند و ای کاش در این احوالپرسی آنقدر تعلل نکنیم که مانند خانم شهلا ریاحی به طور کل حافظه خود را از دست بدهند و دیگر احوالپرسی ما فرقی به حال آنها نکند.
گیل آبادی در ادامه ضمن اظهار امیدواری بر اینکه چنین احوال‌پرسی‌هایی تنها منوط به شخص وزیر نشود و دیگر مدیران فرهنگی نیز به دستگیری از هنرمندان پیشکسوت و خانه نشین بپردازند اظهار کرد: به تجربه می‌توان گفت وقتی حرکتی مثبت از بالا دست آغاز شود، دیگر مدیران زیر دست نیز به ادامه آن می‌پردازند و این اکرام و توجه ماندگارتر خواهد بود؛ علی‌الخصوص با وجود هنرمندان پیشکسوتی که با بیماری‌های پیچیده و صعب العلاج دست به گریبانند و زمینه پشتیبانی از تئاتر آنچنان نحیف و ضعیف است که در برخی موارد واقعا نمی‌دانیم چه باید کرد.
او در پایان صحبت‌های خود افزود: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنرهای نمایشی تلاشی وافر برای بهبود شرایط تئاتر داشته و دارند اما با این وجود گاهی نیاز است که برخی امور مستقیما به خود صنوف واگذار شود، چرا که برخی از اتفاقات به شکل دوستانه بسیار راحت‌تر انجام می‌پذیرد تا به شکل اداری و رسمی، با این واگذاری امور نیروی بالقوه وزارت‌خانه و مراکز تابعه صرف امور بنیادی و بزرگتر خواهد شد؛ همچنین امیدواریم تا در جشن تئاتر سال جاری فراهم شدن شرایط بیمه رایگان هنرمندان خانه‌تئاتر را اعلام کنیم و قدمی برداریم در راه رهایی هنرمندان از عسر و حرجی که به آن دچارند.
پس از مدیرعامل خانه‌تئاتر سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: متاسفانه هر چه پیش‌تر می‌رویم، کاستی‌ها و تضادها در یک رقابت نفس‌گیر جلوتر می‌آیند، به طور مثال امسال با افزایش پایه حقوق، حق بیمه نیز رشد خواهد داشت که همین امر بی‌شک بر اعضایمان تاثیر خواهد گذاشت، با اینهمه ارتباط ما با خانه‌های اصناف ارتباطی چاره جویانه است و امیدوارم در سال پیش رو این رابطه بهتر شود و تقاضاهای واصله به صندوق را در زمانی کوتاه‌تر و با شرایط بهتری پاسخ دهیم.
همچنین اعضای هیئت مدیره خانه‌تئاتر در این جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و بهزاد فراهانی از اعضای هیئت مدیره این صنف گفت: این روزها روزگار روی خوشی به ما نشان نداده، پیشنهاد می‌کنم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت تجهیز گروه‌های تئاتری اقدام کند تا در چهار استان سیل‌زده گروه های تئاتری مستقر شوند، چرا که گاه خنداندن و شاد کردن حین مصیبت هم کمک است.
سپس محمودرضا رحیمی با اشاره به سیل و مسائل پیش آمده پس از آن برای هموطنان آرزوی نیک روزی کرده و گفت: امیدوارم نه تنها معضلات این سیل به زودی حل شود، بلکه معضل سیلی که سالهاست به خاطر نبود فرهنگ در کشور جاری است در سال جاری که نامش رونق است برطرف شود.
در ادامه این دیدار حمیدرضا نعیمی با اشاره به اینکه خانه‌تئاتر خانه همه است گفت: بسیار خوشحالم که به خانه خود سر زده‌اید، امیدوارم امسال برای اهالی این خانه سال گشایش باشد.
وی همچنین گفت: خواهش می کنم به خانه هنرمندانی همچون آرمان امید، منوچهر فرید، حسین کیانی، آرش عباسی، حمیدرضا آذرنگ و دیگرانی که دیگر فعال نیستند سر بزنید و ببینید چه شده که دلسرد شده‌اند، چرا که ما در برابر این هنرمندان مسئولیم و آنها سرمایه‌های کشورند، باید تلاش کنیم که از دستشان ندهیم و الا جشنواره‌های بسیار به تنهایی دردی از ما دوا نمی‌کند.
پس از او آرش دادگر اظهار امیدواری کرد در سال جدید امکان برنامه‌ریزی تقویمی برای تئاتر فراهم شود و اشاره کرد: با توجه به اینکه تاکنون تقویمی برای تئاتر نداشته‌ایم امیدوارم برنامه‌ریزی بودجه در سال 98 به گونه‌ای باشد که بتوانیم تقویمی برای فعالیت‌های تئاتری داشته باشیم و مدیریت تئاتر در سال جدید برای تئاتر استراتژی داشته باشد نه اینکه تنها بحران را مدیریت کند، باید برنامه به صورتی باشد که حلقه فعالیت و افراد روز به روز بازتر شود و نه تنگ‌تر.
کوروش نریمانی در این جلسه گفت: بهترین کاری که بخش‌ دولتی می‌‌تواند برای تئاتر انجام دهد، حمایت مادی و معنوی از گروه‌های اصیل و آثار فرهیخته است، اما متاسفانه شاهدیم که همان معدود سالن‌های دولتی نیز در حال واگذاری به بخش‌ خصوصی است.
او همچنین ادامه داد: اگر از حضور تئاترهای پر زرق و برق اما خالی از مایه گلایه‌مندیم باید ببینیم که آیا بهایی به تجربیات افراد پیشکسوت داده‌ایم و از اساتید صاحب خرد حمایت کرده‌ایم یا خیر؛ چرا که تنها راه گسترش تئاتر فرهیخته حمایت جامع و کامل مادی و معنوی از افرادی است که در زمینه‌های تئاتر اجتماعی، کمدی، آموزشی و ... صاحب تجربه‌اند.
مریم کاظمی نیز خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا در کنار خانه‌تئاتر و اهدافش بایستد و تشریح کرد: در راستای محقق شدن اهداف و برنامه‌های خانه‌تئاتر به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد نیازمندیم، مقابلمان نایستید و به ما قدرت دهید، مسیر قدرت دادن نیز از جدی گرفتن می‌گذرد، ما را جدی بگیرید.
مهدی قلعه با اشاره به پیام وزارت فرهنگ و ارشاد به مناسبت درگذشت جمشید مشایخی خاطرنشان کرد: امیدوارم هیچ زمان نیاز نباشد که برای فوت هنرمندان و اتفاقات ناگوار پیام دهید اما اگر زمانی پیام دادید لطفا اسم تئاتر را از قلم نیندازید، جمشید مشایخی هنرمند برجسته تئاتر بود.
این جلسه با درخواست ایرج راد مبنی بر حمایت وزیر در جهت ثبت قانونی خانه‌تئاتر به عنوان صنف برای بهبود وضعیت هنرمندان به پایان رسید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ عکسی از ماه‌چهره خلیلی در سریال کلاه پهلوی

چهره ها/ حالِ خوش مژده خنجری از دیدار دوستانش

رقص علی صادقی در «ایکس لارج»

مامانِ زی‌زی‌گولو در اکران فیلم رضا

قهقهه‌های سعید روستایی و هومن بهمنش

مریم مومن در مراسم اهدای جوایز جشن حافظ

بازیگر «خفه‌گی»: چهره ظاهری، تنها ملاک انتخاب بازیگر در سینماست

«بازی تاج و تخت» رکورددار نامزدهای جوایز امی شد

روستایی که مردمش نمی‌دانند تلویزیون و کامپیوتر چیست!

چهره ها/جوانی‌های ابوالفضل پورعرب در فیلم سینمایی جوانی

در قسمت جدید سریال نهنگ آبی چه خبر است؟

چهره ها/ لبخندِ ژکوند بازیگر سریال «دلدار»

خواهر شهرزاد در کنار همسرش

رفتار بازیگرانی که بعد از طلاقشان حیرت‌آور بود!

روایت معلمی که در کلاس درس عقرب و مار می‌گرفت!

مهران مدیری به دورهمی بازگشت؟!

تیپ زدن بهاره و حاجی در جشن حافظ

چهره ها/ پوشش بازیگری که نقش ناشنوا را در «شرایط خاص» بازی کرد

چهره ها/ عشقی که بر قلبِ پولاد کیمیایی حک شده است

خنده‌های از ته دل رضا عطاران

تشویق‌های مردم برای بازیگران فیلم ایکس لارج

حمله سریال گاندو به خودی‌ها

چهره ها/ عصبانیت لاله صبوری از سخنان عجیب یک مجری درباره بدحجابی

مهناز افشار به آلمان برمی‌گردد؟!

چهره ها/ آذر معماریان در کنار یادگارهای علی معلم

چهره ها/ رنج از پی رنج برای عموپورنگ

چهره ها/ پسری که دنیای محمد معتمدی را پُر از عشق کرد

پانته‌آ پناهی‌ها همراه همسر پژمان بازغی

چهره ها/ مریم معصومی در کنار بازیگران سریال ریکاوری

عکس شاد شبنم مقدمی با کارگردان «شبی که ماه کامل شد»

جشنواره فیلم شهر به خان هفتم رسید

ناتاشا دست در دست یارش

چهره ها/ حبیب، مازیار و مسعود در فوق لیسانسه‌ها

"بازی تاج و تخت" رکورد نامزدی جوایز امی را شکست

چهره ها/ نوید محمدزاده با «مرد بالشی» روی صحنه تئاتر

چهره ها/ خانه‌هایی که نرگس کلباسی برای زلزله‌زدگان سرپل ذهاب آباد کرد

چهره ها/ وقتی ماهور الوند صبحانه را به جای عصرانه می‌خورد

چهره ها/ عکس نصفه و نیمه دیبا زاهدی و ساعد سهیلی روی پوستر نهنگ آبی

تیزر سریال ریکاوری با بازی پوریا پورسرخ

چهره ها/ سلفی کارگردان «طلا و مس» حوالی میدان سرخ در مسکو

چهره ها/ دنیای متمایز گلاره عباسی در فیلم شاهین

چهره ها/ عکس بی‌حوصله دنیا مدنی

حکم پرونده تهیه‌کننده «شهرزاد» چه شد؟

چهره ها/ چیزهایی که لیلا رجبی هیچ وقت فراموش نمی‌کند

چهره ها/ عکسی از کودکی بازیگر «برادر جان»

چهره ها/ عکس متفکر سانیا سالاری

چهره ها/ شبی که برای هلیا امامی خاطره‌انگیز شد

چهره ها/ سروش صحت چشم بسته می‌خندد

چهره ها/ مریم معصومی و جمعی از هنرمندان در مهمانی جشن حافظ

چهره ها/ سارا منجزی‌پور خودش را تنها نمی‌گذارد