آریا بانو

آخرين مطالب

کودکی خوش رفتار و مؤدب تربیت کنید روانشناسي

کودکی خوش رفتار و مؤدب تربیت کنید

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
کودکی خوش رفتار و مؤدب تربیت کنید
١١٤
٠
کودکت / داشتن فرزندانی باادب و خوش‌رفتار بسیار شیرین و آرزوی هر والدینی است. اما تربیت کودک خوش رفتار چطور ممکن است؟ چطور می‌توان رفتارهای صحیح را به فرزندان خود آموزش داد؟ کلید حل این موضوع را می‌دانید؟ اگر به فرزندان خود کنترل کردن رفتار را یاد بدهید، دیگر نیازی نیست در موقعیت‌های مختلف از او بخواهید که مواطب رفتارش باشد. تربیت کودک خوش رفتار کار سختی نیست فقط باید شیوه آن را بدانید.
آموزش خودکنترلی برای تربیت کودک خوش رفتار ضروری است
به کودکان خود یاد بدهید که روی رفتارشان کنترل داشته باشند. چطور می‌توان چنین چیزی را به کودکان آموزش داد؟ واقعیت این است که کودکان نوپا از 18 ماهگی به بعد، آماده پذیرش آموزش‌ نظم و دیسیپلین هستند. اگر انتظارات معقول و منطقی خود از آنها را مطرح کنید و آموزش دهید، کودکان هم به راحتی و سادگی و در کمال منطق، انتظاراتتان را می‌پذیرند. آنها باید بدانند که شما از آنها چه می‌خواهید و رفتار درست چیست.
مثلا با بازی، صحبت کردن، در قالب داستان و…، مفهومی مانند جمع و جور کردن اسباب‌بازی‌ها را به کودک خود یاد بدهید و به او نشان بدهید که انتظار دارید بعد از بازی کردن با اسباب‌بازی‌هایش چه کند. در این صورت، او بعد از بازی وسایلش را جمع خواهد کرد و رفتارهای اشتباهی از خود نشان نخواهد داد.
حال فرض کنید که برای او ابعاد انتظارات خود را مشخص نکرده باشید. در این صورت، او اسباب‌بازی‌هایش را جمع نخواهد کرد یا اتاقش را به هم می‌ریزد و وقتی شما او را دعوا می‌کنید یا به این کارش اعتراض دارید، او درک نمی‌کند که چرا این‌قدر عصبانی شده‌اید و از او دقیقا چه انتظاری داشته‌اید.
حقیقت دیگری که باید بدانید، این است که کودکان به طور ذاتی از اینکه والدین خود را راضی نگه دارند و شادی آنها را برانگیزند، خوشحال می‌شوند. پس بهتر است از این ویژگی به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و کودکتان را طوری تربیت کنید که الگوهای رفتاری درستی برایش شکل بگیرد.
مرز و قانون تعیین کنید
بعضی از پدر و مادرها فکر می‌کنند که تعیین مرز و قانون باعث می‌شود تا کودک محدود و به زبان خودمانی در آینده عقده‌ای شود. اما این طور نیست. قوانین عقلانی و منطقی برای تریت کودک خوش رفتار بسیار ضروری هستند اما اگر می‌خواهید قوانینی که در منزل وضع می کنید، موثر واقع شود باید در درجه نخست، روی آنها کار و قوانینی منطقی طراحی کنید. در درجه دوم باید خودتان به قوانینی که می‌گویید کاملا پای‌بند باشید.
فرضا اگر دوست ندارید که کودکتان جیغ و داد کند و در هنگام عصبانیت فریاد نکشد باید حسابی مواظب رفتارهای خود باشید. مثلا پشت فرمان و در هنگام رانندگی، آرام باشید و از داد زدن به شدت خودداری کنید. اگر کودک نمود یک رفتار درست را در شما ببیند، احتمال اینکه به انجام آن دست بزند بسیار بیشتر می‌شود.
به کودک دلیل وضع قوانین را هم بگویید. مثلا اگر لازم است که هر شب، شیر گرم بخورد دلیل این کار را به او اطلاع دهید. باید به او بگویید که این کار باعث می‌شود آرام‌تر بخوابد و استخوان‌هایی قوی‌تر داشته باشد. کودکی که منطق قانون را درک کند از آن سرپیچی نخواهد کرد. علاوه بر اینها، زمانی که کودک قوانین را رعایت کرد با تشویق، او را به ادامه انجام آن رفتار دلگرم کنید.
اگر کودکتان به قوانین وضع‌شده پای‌بند نماند، احتمالا کمی احساس عذاب وجدان خواهد کرد. در این صورت، سریعا درصدد رفع این حس در او برنیایید. کمی عذاب وجدان جنبه تربیتی دارد و باعث می‌شود که وجدان فرزندتان هوشیارتر تربیت شود.
مهارت حل مساله را به کودک یاد بدهید
یکی دیگر از نکات کلیدی که باید برای تربیت کودک خوش رفتار در نظر داشته باشید، آموزش مهارت حل مساله به اوست. کودکی که بداند چطور مشکلاتش را حل کند، تصمیم‌گیری‌های درست‌تری در زندگی خواهد داشت. چنین کودکی، سریع دستپاچه نمی‌شود، داد و گریه راه نمی‌اندازد و می‌تواند بر خود و رفتارهایش مسلط شود. یکی از راه‌هایی که می‌توان به کودک مهارت حل مساله را آموخت، ایجاد انگیزه برای متوقف نکردن تلاش‌ در مسیر رسیدن به یک خواسته است.
مثلا اگر قرار است، کودکتان یک پازل را درست کند و در پیدا کردن یک قطعه ناتوان است، سریعا به کمک او نروید و در مقابل، او را تشویق به تلاش مجدد و فکر کردن کنید. کودکی که زود تسلیم می‌شود، کودک خوش‌رفتاری نخواهد بود. چون در مقابل چالش‌ها توان مقابله ندارد پس یا عصبانی می‌شود یا از درون می‌شکند.
یکی دیگر از روش‌های مناسب برای ایجاد تفکر حل مساله در کودک، این است که پرسش‌هایش را با پرسش پاسخ بدهید. برای مثال، زمانی که از شما درباره چیزی سوال می‌کند با پرسش‌های بیشتر درباره ابعاد مختلف آن به او یاد بدهید که بیشتر فکر کند.
همدردی و صبر کردن را به کودک آموزش بدهید
به کودکتان یاد بدهید که صبر کند. انسان‌های صبور در زندگی موفق‌تر عمل می‌کنند. پس اگر می‌خواهید با تربیت کودک خوش رفتار خود، آینده‌ای درخشان برای او ایجاد کنید باید مهارت صبر کردن را هم در او ایجاد و تقویت کنید. نکته نخست که باید در نظر داشته باشید، این است که نام این رفتار یعنی صبر کردن را به او آموزش بدهید. کودکان نمی‌دانند که نام تحمل کردن و انتظار کشیدن برای رسیدن به یک خواسته چیست. به آنها یاد بدهید که صبر چیست و برای رسیدن به نتیجه گاهی باید صبر کنند.
برای تقویت مهارت صبر کردن با کودکان، تمرین‌هایی انجام بدهید. مثلا بازی‌هایی که در آنها نیاز به رعایت نوبت وجود دارد یا کاشتن گل و گیاهی که باید برای رشدشان از آنها مراقبت کند از جمله اقدامات و تمرینات مفید در جهت افزایش صبر است.
برای تربیت کودک خوش رفتار باید بتوانید ویژگی همدردی با دیگران و پدیده‌ها را هم به کودکتان آموزش بدهید. کودکی که برای افراد و چیزهای دیگر به غیر از خود هم ارزش قائل می‌شود، فرد خوش‌رفتاری خواهد بود که هم خودش و هم دیگران در کنار او آرامش بیشتری خواهند داشت.
در آخر
یادتان باشد که تربیت کودک خوش رفتار کار سختی نیست. فقط همت، آگاهی و حوصله می‌خواهد. هر چقدر بیشتر مطالعه کنید و در تربیت فرزندتان صبر بیشتری به خرج بدهید، نتیجه زحمات خود را بهتر و شیرین‌تر مشاهده خواهید کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قهر کردن زن از خانه

دوای دلتنگی های پس از شکست عشقی

راه کارهای موثر در داشتن رابطه عاطفی صحیح

چگونه بفهمیم که یک نفر واقعا” ما را دوست دارد؟

دلایل دوری کردن یک مرد از همسرش

آیا قانون مورفی و اشتباه پیش رفتن همه کارها واقعیت دارد؟

چگونه از احساسات واقعی یک مرد سر دربیاوریم؟ ( علائم عاشق شدن مردها )

شما چه روحیه ای دارید و شغل مناسب شما چیست؟

اگر در زندگی احساس ناامیدی می کنید حتما این مطلب را بخوانید

چرا خانم ها هنگام قاعدگی بداخلاق می شوند؟؟

نحوه مودبانه برخورد کردن با مردم!

با فرزند نوجوان مان که عاشق جنس مخالف خود شده است چگونه رفتار کنیم؟

علایم و نشانه های خیانت شوهر را بشناسید

راز محبوبیت در میان اطرافیان چیست؟

راهکارهایی برای تربیت کودک شاد

یک رفیق خوب و مفید می‌خواهم اما پیدا نمی‌شود!

کارهایی که بعد از بیدار شدن در صبح نباید انجام داد

مهارت زندگی/ وابستگی افراطی چه عوارضی دارد؟

وابستگی افراطی چه عوارضی دارد؟

شخصیت شناسی افراد از روی لبخند

باورهای مخرب درباره ازدواج

این مسائل در رابطه عاشقانه اهمیتی ندارند

آیا همسرم مرا دوست دارد؟

عوارض جدی جذاب نبودن همسر برای زن و شوهر

دختر 17 ساله ام فقط به فکر خوشگذرانی است!

نقاشی انگشتی؛ سرگرمی ساده و خلاقانه برای کوچولوها

12 پیشنهاد برای اینکه موتور خلاقیت تان را روشن کنید

20 فرمان برای داشتن زندگی بهتر در سال جدید

همسرم من را با نامزد قبلی اش مقایسه می کند ! چه کار کنم ؟

چگونه نگرانی را از خود دور کنیم ؟!

چگونه نگرانی در مورد ازدواج را برطرف کنیم

تکنیک دو دقیقه ای روش عالی جلوگیری از به تعویق انداختن کارها

چرا روابط خانوادگی سرد می شود

چرا عصبی که می‌شویم بیشتر می‌خوریم؟

کودکی خوش رفتار و مؤدب تربیت کنید

وقتی کسی ما را ترک می کند چگونه خشم و ناراحتی خود را کنترل کنیم؟

با خواستگاری که به مادرش وابسته است چه باید کرد؟

تفکر نقادانه چیست؟ و چگونه می توانیم بدان دست یابیم؟

چطور اختلافات خانوادگی را در تعطیلات کاهش دهیم

اگر حس تنفر در شما وجود دارد حتما این مطلب را بخوانید

در تربیت فرزندان نقش پدر مهم تر است یا مادر؟

جملات عالی و جادویی برای تعریف از مردان

افرادی که تازه پولدار شده اند به سندرم ثروت ناگهانی دچار خواهند شد

چگونه صبح خود را با بی حوصلگی و خستگی شروع نکنم؟

چگونه گفتمان سالم و درست با شریک زندگی خود داشته باشیم

روش های موثر مقابله با افسردگی بدون دارو

مدیتیشن در درمان این 5 مشکل شایع سلامتی به شما کمک می کند

نشانه های ابراز علاقه غیر مستقیم پسر به دختر

مردان هم گریه می کنند

چرا همسران قهر می کنند؟