آریا بانو

آخرين مطالب

مادر عصبانی و تجربه‌های تلخی که هیچ کس از آن حرف نمی‌زند! روانشناسي

مادر عصبانی و تجربه‌های تلخی که هیچ کس از آن حرف نمی‌زند!

  بزرگنمايي:

آریا بانو -

کودکت / مادر عصبانی کیست؟ مادری وحشتناک و بداخلاق که فریاد می‌کشد، ناراحت و ناامید و خسته می‌شود؟ گاهی فرزندانش را دعوا می‌کند و نمی‌داند که در برابر خواسته‌های غیرمنطقی آنها چه واکنشی جز فریاد از خود بروز دهد؟ همه مادرها گاهی‌اوقات عصبانی می‌شوند. همه گاهی خسته می‌شوند و دوست دارند دو عدد بال درآورده و از موقعیت سختی که کودکان‌شان ایجاد کرده‌اند، به آسمان‌ها فرار کنند. یادتان باشد که این کاملا طبیعی است. اما هیچ‌کس دوست ندارد از تجربه‌ها و خاطرات تلخش در این مورد برای دیگران بگوید. پس برای همین است که وقتی عصبانی می‌شوید، احساس می‌کنید مادر بسیار بدی هستید که با همه فرق دارد. عصبانیت طبیعی است اما اینکه نتوانید آن را کنترل کنید، اصلا طبیعی به نظر نمی‌رسد.
چطور با شخصیت مادر عصبانی خداحافظی کنید؟
مادر عصبانی از خودش ناراضی است. چون هیچ‌کس به اندازه خود مادرها به دنبال ایجاد شادی و رضایت برای فرزندانشان نیست. مادرها دوست دارند، محیطی امن و آرام ایجاد کنند و کودکانشان را در فضایی شاد و مثبت رشد بدهند. اما طبیعی است که لحظاتی به شدت خسته‌کننده و عذاب‌آور هم در دوران کودک‌داری به وجود می‌آید. مثلا صحنه‌ای را تصور کنید که مادر با دو کودک خردسال در پارک به سر می‌برند.
هوا سرد است، لباس دو کودک مناسب نیست و احتمال دارد، سرما بخورند. مادر هزار و یک کار انجام‌نشده در منزل دارد و باید زودتر به خانه بازگردند. اما دو کودک جیغ و داد می‌کنند و دلشان نمی‌خواهد به خانه بازگردند. وقتی از جیغ صحبت می‌کنیم، منظورمان جیغ بنفش و حتی ارغوانیِ وحشتناکی است که 10 خانه آن‌طرف‌تر از پارک هم آن را می‌شنوند.
در چنین شرایطی از دست رفتن کنترل اعصاب و ابراز واکنش‌های یک مادر عصبانی طبیعی است. کنترل کردن ناامیدی و خستگی حاصل از برخورد با این صحنه کمی مهارت و آگاهی می خواهد که در ادامه به آن می‌پردازیم:
*محرک‌های عصبانیت را بشناسید
باید بدانید که تحت چه شرایطی، کنترل‌تان را زودتر از دست خواهید داد. محرک‌های به وجود آمدن احساس عصبانیت را در خود شناسایی کنید و ببینید که در چه مواقعی از کوره در خواهید رفت و به مادر عصبانی بدل می‌شوید. مثلا بی‌خوابی در بعضی از مادرها، عاملی برای عصبانی شدن است. یعنی وقتی مادر به اندازه کافی نمی‌خوابد و استراحت نمی‌کند سریعا کنترل اعصابش را در مواجهه با *شرایط نامطلوب از دست می‌دهد.
بعضی از مادران هم وقتی تنها می‌شوند و حمایت همسرشان را در خانه‌داری و بچه‌داری احساس نمی‌کنند، آسیب‌پذیر شده و بدل به مادر عصبانی می‌شوند. به هر حال دلایل متعددی برای از دست دادن مدیریت اعصاب و رفتار وجود دارد که گام نخست برای از بین بردن آنها، شناخت و تعریف دقیق‌شان است.
مثال‌های دیگر از محرک‌هایی که شما را به یک مادر عصبانی تبدیل می‌کند:
نداشتن تغذیه مناسب و مطلوب که باعث ضعیف شدن بدن‌تان می‌شود؛
استفاده بیش از حد از فضای مجازی و فناوری‌های روز؛
اختصاص ندادن وقتی به خود در طول روز؛
خارج نشدن از منزل برای مدتی طولانی؛
کار کردن برای ساعات طولانی؛
نداشتن وقتی برای معاشرت با دیگران.
محرک‌های عصبانیت برای هر کس مختص به خود اوست. در واقع، هر کس به دلایل متعدد و مختلفی می‌تواند عصبانی شود و رفتاری نامناسب بروز بدهد. مهم این است که خود را دقیق‌تر نگاه کنید و ببینید که چه عواملی به این عصبانیت دامن می‌زنند. باید ببینید که دقیقا چه محرک‌هایی در زندگی از شما یک مادر عصبانی می‌سازد.
روش‌های آرام شدن خود را پیدا کنید
بعد از اینکه فهمیدید در چه لحظاتی و به چه علتی در گروه مادران عصبانی قرار می‌گیرید باید به دنبال روش‌هایی باشید که به آرام شدن‌تان کمک می‌کنند. بعضی از افراد با گوش دادن به موسیقی، عصبانیت خود را فروکش می‌کنند، بعضی با دردِ دل کردن با دیگران و… . موضوع این است که همه ما انسان هستیم و نباید از اینکه گاهی به یک مادر عصبانی بدل می‌شویم، خود را سرزنش کنیم.
باید با شناخت اینکه در چه موقعیت‌هایی عصبانی می‌شوید، سعی کنید خود را آماده اجرای راه‌کارهایی کنید که در آن شرایط موجب کنترل‌ رفتارتان می‌شود. مثلا موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید، دوش بگیرید، عود روشن کنید و… . هزاران روش و استراتژی برای آرام کردن خود در هنگام عصبانیت وجود دارد. البته نکته طلایی این است که در زمانی این روش‌ها را کشف کنید که آرام هستید و هنوز آتش عصبانیت به جان‌تان نیفتاده است.
فرایند عصبانیت چگونه است؟
عصبانیت یک لحظه آنی و اتفاقی نیست. مثلا زمانی که فرزندتان را به پارک برده‌اید و او راضی نمی‌شود به دست‌شویی برود و برای اینکه به بازی کردن خود ادامه بدهد، شلوارش را خیس می‌کند، یک‌دفعه و آنی عصبانی نمی‌شوید. بلکه روندی تدریجی و مداوم از استرس‌ها و فشارهایی که تجربه می‌کنید، شما را به سمت یک لحظه ناگهانی هدایت می‌کند که دیگر کاملا کنترل‌تان را از دست می‌دهید و شروع به ابراز واکنش می‌کنید. مثلا فریاد می‌زنید، گریه می‌کنید یا… .
پس عصبانیت، یک فرایند است که به تدریج و به دلیل تجربه فشارهایی پی در پی در شما ایجاد می‌شود. باید تلاش کنید تا فشارها، استرس‌ها و تجربه‌های ناخوشایند خود را با روش‌هایی آرام‌بخش که مخصوص خودتان است به تدریج و در لحظه‌های مختلف دفع کنید تا به نقطه جوش نهایی نرسید.
در آخر
مادر عصبانی لزوما مادر بدی نیست. بلکه شخصیتی دارد که هنوز یاد نگرفته چطور خود را کنترل و آرام کند. همه انسان‌ها قابلیت رشد و تغییر دارند و برای بهبود رفتارهای‌شان می‌توانند یاد بگیرند، آگاهی کسب کنند و با تمرین رفتارهای نامطلوب خود را عوض کنند. شما هم خود را یک مادر عصبانی ندانید و تصمیم بگیرید که با از بین بردن این برچسب برای خود، روزها و ثانیه‌های طلایی‌تر و زیباتری برای فرزندان و خانواده‌تان درست کنید.
کافی است، بدانید که چرا عصبانی می‌شوید و روش‌هایی برای دفع این عصبانیت پیدا کنید. مادری که راحت‌تر و قوی‌تر با مشکلات مختلف کنار می‌آید و می‌تواند راه‌کاری برای رفع عصبانیت و اخلاق‌های ناپسند خود پیدا کند، الگویی ایده‌آل برای فرزندانش خواهد بود. الگویی ایده‌آل که روش حل مسأله را به خوبی می‌داند و در شرایط سخت و بحرانی دست‌پاچه نمی‌شود، از کوره در نمی‌رود و می‌تواند با تعریف مسأله اقدام به تولید راه‌حل‌های صحیح و مناسب کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قهر کردن زن از خانه

دوای دلتنگی های پس از شکست عشقی

راه کارهای موثر در داشتن رابطه عاطفی صحیح

چگونه بفهمیم که یک نفر واقعا” ما را دوست دارد؟

دلایل دوری کردن یک مرد از همسرش

آیا قانون مورفی و اشتباه پیش رفتن همه کارها واقعیت دارد؟

چگونه از احساسات واقعی یک مرد سر دربیاوریم؟ ( علائم عاشق شدن مردها )

شما چه روحیه ای دارید و شغل مناسب شما چیست؟

اگر در زندگی احساس ناامیدی می کنید حتما این مطلب را بخوانید

چرا خانم ها هنگام قاعدگی بداخلاق می شوند؟؟

نحوه مودبانه برخورد کردن با مردم!

با فرزند نوجوان مان که عاشق جنس مخالف خود شده است چگونه رفتار کنیم؟

علایم و نشانه های خیانت شوهر را بشناسید

راز محبوبیت در میان اطرافیان چیست؟

راهکارهایی برای تربیت کودک شاد

یک رفیق خوب و مفید می‌خواهم اما پیدا نمی‌شود!

کارهایی که بعد از بیدار شدن در صبح نباید انجام داد

مهارت زندگی/ وابستگی افراطی چه عوارضی دارد؟

وابستگی افراطی چه عوارضی دارد؟

شخصیت شناسی افراد از روی لبخند

باورهای مخرب درباره ازدواج

این مسائل در رابطه عاشقانه اهمیتی ندارند

آیا همسرم مرا دوست دارد؟

عوارض جدی جذاب نبودن همسر برای زن و شوهر

دختر 17 ساله ام فقط به فکر خوشگذرانی است!

نقاشی انگشتی؛ سرگرمی ساده و خلاقانه برای کوچولوها

12 پیشنهاد برای اینکه موتور خلاقیت تان را روشن کنید

20 فرمان برای داشتن زندگی بهتر در سال جدید

همسرم من را با نامزد قبلی اش مقایسه می کند ! چه کار کنم ؟

چگونه نگرانی را از خود دور کنیم ؟!

چگونه نگرانی در مورد ازدواج را برطرف کنیم

تکنیک دو دقیقه ای روش عالی جلوگیری از به تعویق انداختن کارها

چرا روابط خانوادگی سرد می شود

چرا عصبی که می‌شویم بیشتر می‌خوریم؟

کودکی خوش رفتار و مؤدب تربیت کنید

وقتی کسی ما را ترک می کند چگونه خشم و ناراحتی خود را کنترل کنیم؟

با خواستگاری که به مادرش وابسته است چه باید کرد؟

تفکر نقادانه چیست؟ و چگونه می توانیم بدان دست یابیم؟

چطور اختلافات خانوادگی را در تعطیلات کاهش دهیم

اگر حس تنفر در شما وجود دارد حتما این مطلب را بخوانید

در تربیت فرزندان نقش پدر مهم تر است یا مادر؟

جملات عالی و جادویی برای تعریف از مردان

افرادی که تازه پولدار شده اند به سندرم ثروت ناگهانی دچار خواهند شد

چگونه صبح خود را با بی حوصلگی و خستگی شروع نکنم؟

چگونه گفتمان سالم و درست با شریک زندگی خود داشته باشیم

روش های موثر مقابله با افسردگی بدون دارو

مدیتیشن در درمان این 5 مشکل شایع سلامتی به شما کمک می کند

نشانه های ابراز علاقه غیر مستقیم پسر به دختر

مردان هم گریه می کنند

چرا همسران قهر می کنند؟