آریا بانو

آخرين مطالب

همفکری دولت با مجلسی‌ها در خصوص «یارانه آب» اجتماعي

همفکری دولت با مجلسی‌ها در خصوص «یارانه آب»

  بزرگنمايي:

آریا بانو - معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در ایران به دلیل وجود یارانه، هزینه‌های بالای آب احساس نمی‌شود و مردم نسبت به مصرف آب واکنش لازم را نشان نمی‌دهند، دولت در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام داده و با مجلس هم‌فکرهایی داشته است.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در همایش "ردپای آب " و رونمایی از طرح ملی آموزشی "بانوی آب" که در دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: مشهد چهارمین شهری است که همایش پویش رد پای آب را برگزار می‌کند. متاسفانه بیشتر از حد توان و ظرفیت بازیابی آب و تولید آب شیرین، منابع آبی در حال مصرف است. بیش از حد توان پالایی منابع آب، آب‌ها را آلوده و از آب‌های زیرزمینی برداشت شده است. رودخانه‌ها نیز دچار مشکل است.
وی افزود: ردپای انسان در مسئله آب ردپای بزرگی است. انسان آن‌طور که باید از این منبع بسیار ارزشمند و نعمت خداوند که همه حیات از آن سر چشمه می‌گیرد، استفاده نمی‌کند و شکر نعمت را به جا نمی‌آورد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: کمبود آب معضل جهانی، ملی و محلی است. استان خراسان رضوی در تنش کم‌آبی به سر می‌برد. در این امور تنها دولت و حاکمیت نقش ندارند. در کنار سیاست‌ها آن‌ها مردم نیز موثر هستند.
ابتکار عنوان کرد: مردم می‌توانند امور خود را در دست بگیرند و در حفظ محیط زیست و منابع آب پیشگام باشند. زنان همیشه در همه امور حضور موثری داشته‌اند. در جریانات اجتماعی همیشه به‌عنوان مادری دلسوز نگران حقوق نسل‌های آینده بوده‌اند.
وی ادامه داد: بسیاری از این مصرف‌های اشتباه که انجام می‌دهیم متعلق به حقوق نسل آینده است. انسان مکلف به رعایت آن است و باید از تضعیف حقوق نسل آینده جلوگیری کرد. متاسفانه با این رویه مصرف حقوق آیندگان پایمال خواهدشد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: مصرف الگوها باید تغییر کند. یکی از راه‌هایی که در این زمینه کمک می‌کند، افزایش هزینه آب است. در بسیاری از کشورهای دنیا برای جلوگیری از مصرف زیاد آب، یارانه آب را برداشته‌اند. این عمل هزینه بسیار سنگینی برای خانواده ایجاد و خانواده را ملزم به صرفه‌جویی می‌کند.
وی تاکید کرد: در ایران به دلیل وجود یارانه هزینه‌های بالای آب احساس نمی‌شود و مردم نسبت به مصرف آب مسئولیت‌پذیری لازم را نشان نمی‌دهند. دولت در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام داده و با مجلس هم فکرهایی داشته است.
ابتکار ادامه داد: در کنار این، مورد در نظرگرفته شده موفق دیگری وجود دارد وآن وجود شکل‌گیری جریان‌ها و گویش‌های اجتماعی مردمی مبتنی بر منافع مردم، حقوق نسل‌های کنونی و آینده است. مردم باید برای دفاع از حقوق خود و نسل‌های آینده وارد میدان شوند.
وی افزود: امسال درایران آمار بارندگی بسیار خوب بوده است ولی جبران افت سفره‌های آب‌های زیرزمینی را نمی‌کند. ایران درحال تغییر اقلیم است، سال‌های آینده با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته شاهد کاهش بارندگی و افزایش دما خواهیم بود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: با ایجاد پویش‌هایی همچون "رد پای آب" و آوردن زنان به این عرصه خواستاریم تا این حرکت تبدیل به حرکت موثری شود.
وی گفت: تولید غذا نیز با مصرف آب همراه است. فرآورده‌های کشاورزی مانند گندم و... میزان مصرف آب مشخصی دارند ولی متاسفانه با راندمان و بهره‌وری پایین و وزرات کشاورزی در این زمینه کارهایی مانند کاشت گل‌خانه مکانیزه انجام داده است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: متاسفانه در ایران بهره‌وری آب کشاورزی پایین است به همین دلیل هنگامی که غذایی تهیه می‌کنید باید به فکر میزان مصرفی آب آن بود.
وی تصریح کرد: در ایران و بسیاری ازکشورهای دنیا از مزرعه تا سفره فرآورده‌های غذایی 30 درصد هدر می‌رود. برای کاهش ضایعات کشاورزی، ضایعات حمل‌و نقل، فرآوری صنایع غذایی، سفره‌های ایرانی و مسئله اسراف غذا بسیار مهم است. اسراف زیبنده خانواده ایرانی نیست که یک‌سوم این برکت و منابع آب هدر برود.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: اگر در بخش کشاورزی حدود 80 میلیارد متر مکعب آب مصرف‌ شود، حدود 24 میلیارد آن هدر می‌رود. همچنین پسماند تولید و هزینه‌های بسیار بالایی برای مدیریت شهری ایجاد می‌شود.
ابتکار خاطرنشان کرد: هدررفت غذا در شهری مانند مشهد به برکت وجود امام که شهری مهمان‌پذیراست و با توجه به اقتصاد پویا، مراکز گردشکری و هتل‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی عنوان کرد: زنان مدیران خانه، منابع آب، انرژی و غذا هستند و در کنار آن‌ها مردان نیز باید مشارکت داشته باشند. با توجه به وجود جنگ اقتصادی ناجوانمردانه‌ای که روبه‌رو هستیم دولت تلاش کرده تا بتواند به صورت نسبی این تنگناها و سختی‌ها را از نظر معیشتی، تورم، قیمت‌ها و ثبات بازار را کنترل کند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: یکی از روش‌های موثر کاهش هزینه خانواده‌ها در این شرایط اصلاح الگوی مصرف است. مصرف درست در آب، انرژی و غذا تاثیر مثبتی در محیط‌زیست و منابع آب دارد.
وی خاطرنشان کرد: تا بهار 98، 10 شهر برای رونمایی از جریان‌های اجتماعی مثبت برای اصلاح الگو، تغییر الگو مصرف، حفاظت بهتر از منابع آب و کاهش هدررفتن غذا در نظر داریم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهار عصبانیت همسر با راههای دوست داشتنی

چگونه به کودک بیاموزیم خود را سرگرم کند؟

ماسک‌هایی برای رفع کک ومک پوست

سبزیجات را بیش از حد خرد نکنید!

چگونه کودکی شوخ طبع تربیت کنیم؟

نکته‌های زیبایی برای خانم‌های ریزاندام

چگونه پس انداز خود را افزایش دهیم؟

چگونه ابراز عشق به همسر را برای خودتان ساده‌تر کنید؟

نقش‌آفرینی موثر زنان، در گرو هویت‌سازی و تغییر نگاه جامعه

راه های خلاقانه برای مرتب کردن لاک‌های ناخن

بچه از دو سالگی باید روی پای خودش باشد!

فوت و فن هایی که تازه مادران باید بدانند

فعالیت های محرومیت زدایی بشاگرد بازخوانی می شود

مسئولیت اجتماعی به رسم کودکانه

روشی برای تهیه ماسک پروتئینه مو

دومین جشنواره ملی زن و علم جایزه مرحوم مریم میرزاخانی در دانشگاه تهران

تصمیم مادران شاغل برای ماندن در خانه

ویدئو / حال و روز شقایق‌های وحشی در روز جهانی زمین

توضیحات جمعیت امام علی(ع) درباره فیلم منتسب به این جمعیت

ساخت وسیله ای معطر برای خوشبو کردن خانه

چرا «زندگی دوم» در بین جوانان فراگیر شده است؟

نوشیدنی‌‌های مفید در دوران بارداری

مُهر بی‌مهری بر اصلاحات آموزش و پرورش | جایگاه معیشت معلمان در تحولات!؟

یک مسئول: نمی توان به جوانان القا کرد همچنان ماشین رای باشند

سنگ تمام کامبیز دیرباز برای هوتن شکیبا بازیگر فوق لیسانسه ها!

عامل جنایت هولناک در تهران را شناسایی کنید! + تصاویر

ابتکار: منتظر انتصابات شایسته بانوان در وزارت علوم هستیم

دنیای کودکانه ای که رنگ باخت

تصاویری از واژگونی اتوبوس زائران جمکران با 5 کشته!!

مصوبه افزایش حداقل 440 هزار تومانی حقوق کارمندان در سال 1398!

رونمایی از پوستر هیولا سریال جدید مهران مدیری + اعلام زمان پخش

تصاویری از جشن عروسی یک زوج از سیل زدگان اهواز در نیمه شعبان!

اعلام جزئیات و زمان تسویه سود سهام عدالت هم مشمولان!

راه‌اندازی 4000 سمن جوانان تا سال 1400

برنامه‌های بهزیستی به مناسب هفته «سلامت»

پیام تبریک دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به فرمانده جدید سپاه پاسداران

جشنواره ملی زن و علم 18 برگزیده خود را شناخت

27 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهند

با «فرمول دوستی» دوستان جدید پیدا کنید

ساده ترین و زیباترین جای دستمال کاغذی برای جهیزیه

بهترین تم‌های تولد برای کودکان 3 الی 5 ساله

10 روش خانگی برای سفید و محکم شدن ناخن‌ ها

بهترین مدل های کیک عروسی در بهار

شخصیت ‎شناسی افرادی که خانه بهم ریخته‎ای دارند

معجزه روغن زیتون در تمیزکاری

یک چهارم زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند

بخشدارجوان؛ نگاه به جوانان همواره نگاهی ویژه و با اهمیت است

دومین جشنواره ملی "زن و علم" آغاز به کار کرد

اتریشی ها «دزدی» و «افترا» را بدترین گناهان می دانند

لایحه اعطای تابعیت از مادر ایرانی به مجلس فرستاده شد