آریا بانو

آخرين مطالب

آغاز جشنواره تئاتر فجر در سالروز چهلمین سال انقلاب اسلامی / 26 تماشاخانه دولتی و خصوصی میزبان 99 نمایش صحنه‌ای جشنواره سی و هفتم / مروری بر جدول اجراهای سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فرهنگي

آغاز جشنواره تئاتر فجر در سالروز چهلمین سال انقلاب اسلامی /  26 تماشاخانه دولتی و خصوصی میزبان 99 نمایش صحنه‌ای جشنواره سی و هفتم / مروری بر جدول اجراهای سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور 142 نمایش از تهران و شهرستان‌ها و 12 اثر از کشورهای مختلف از فردا 22 بهمن ماه مصادف با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران کار خود را در تهران آغاز می‌کند.


سرویس تئاتر هنرآنلاین : سی و هفتمین دوره از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند، فعالیت خود را از فردا 22 بهمن ماه مصادف با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران آغاز خواهد کرد. این دوره از جشنواره در یازده بخش تئاتر ملل، تئاتر خیابانی و دیگر گونه‌های اجرایی، تئاتر صحنه‌ای، به علاوه فجر، همایش برگزیدگان جشنواره‌های استانی، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی، مسابقه و نمایشگاه پوستر تئاتر، مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر، مسابقه نمایشنامهنویسی، چهل سالگی انقلاب اسلامی و فجر استانی برگزار می‌شود.
16 تماشاخانه دولتی میزبان جشنواره تئاتر فجر
در این دوره از جشنواره تماشاخانه‌های دولتی و نیمه دولتی شامل تالار وحدت، 4 تالار نمایشی مجموعه تئاترشهر (تالار اصلی، چارسو، سایه و قشقایی)، تماشاخانه سنگلج، تئاتر مولوی، تالار حافظ، فردوسی، 2 تالار نمایشی تماشاخانه ایرانشهر (تالار دکتر ناظرزاده کرمانی و تالار استاد سمندریان)، تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان، تماشاخانه عباس جوانمرد، تماشاخانه سرو، 2 تماشاخانه مهر و ماه حوزه هنری و مجموعه برج آزادی میزبان حضور گروه‌های نمایشی در هفت بخش تئاتر ملل، مسابقه تئاتر ایران یک، مسابقه تئاتر ایران دو، مسابقه تئاتر بین‌الملل، مسابقه تئاتر خیابانی و دیگر گونه‌های اجرایی، میهمان و چهل سالگی انقلاب اسلامی هستند.

جدول صحنه‌ای با اجرای 99 اثر نمایشی
تالار وحدت با 2 اثر از تهران، تئاترشهر با 41 اثر نمایشی (15 اثر از تهران، 19 نمایش از شهرستان، 6 اثر خارجی و 1 نمایش مشترک ایران و سوریه)، تماشاخانه سنگلج با 6 نمایش (1 اثر از تهران و 5 نمایش از شهرستان)، تئاتر مولوی با 10 اثر نمایشی (7 نمایش از تهران، 1 اثر شهرستان و 2 نمایش خارجی)، تالار حافظ با 11 اثر نمایشی (5 اثر از تهران، 2 اثر خارجی و 4 اثر از شهرستان‌ها) تماشاخانه ایرانشهر با 19 نمایش (14 نمایش از تهران، 14 اثر از شهرستان و 1 نمایش خارجی)، خانه هنرمندان با 4 نمایش (2 اثر از تهران و 2 نمایش از شهرستان)، تالار فردوسی با تنها اجرای یک اثر نمایشی میزبان جشنواره خواهند بود.
تماشاخانه عباس جوانمرد از روز نخست این جشنواره با اجرای یک اثر از فرانسه در جدول این رویداد قرار دارد. همچنین 3 اثر نمایشی از شهرستان در تماشاخانه سرو روی صحنه خواهد رفت ضمن اینکه بخش رادیویی این جشنواره نیز در این تالار نمایشی اجرا می‌شود. تماشاخانه مهر حوزه هنری میزبان یک اثر نمایشی از تهران از 22 تا 25 بهمن است و نمایشی دیگر از تهران از 22 تا 26 بهمن ماه در تماشاخانه ماه این مجموعه به روی صحنه خواهد رفت. برج آزادی نیز تنها در تاریخ 30 بهمن ماه میزبان یک اثر نمایشی از تهران خواهد بود.
در مجموع این تماشاخانه‌ها میزبان 13 اثر نمایشی در بخش تئاتر ملل، 29 نمایش نیز در بخش مسابقه تئاتر ایران یک، همچنین 23 نمایش نیز در بخش مسابقه تئاتر ایران دو خواهند بود. 25 نمایش در بخش مسابقه تئاتر بین‌المللی، 17 اثر در بخش میهمان و 11 نمایش در بخش چهل سالگی انقلاب اسلامی در بخش صحنه‌ای این دوره از جشنواره حضور دارند.
گستردگی جغرافیایی نمایش‌ها
مشهد با پنج اثر نمایشی، اصفهان و رشت هرکدام با سه اثر نمایشی، آمل، کرمانشاه، تبریز، اهواز و خرم‌آباد هر کدام با دو اثر نمایشی، بوشهر، بجنورد، بیجار، قزوین، قشم، شیراز، شمیرانات، بانه، ایلام، بندر دیر، مریوان، شهرکرد، درود، کوهدشت، بجنورد و میناب هریک با یک نمایش، شهرهایی هستند که در بخش صحنه‌ای این دوره از جشنواره حضور خواهند داشت.
همچنین کشورهای فرانسه با دو نمایش، گرجستان، فنلاند، آذربایجان، آلمان، مجارستان، رومانی، نروژ، بلژیک و لبنان هر یک با یک اثر در این دوره از جشنواره حضور دارند. سوریه نیز نمایشی مشترک با ایران را در این رویداد به صحنه خواهد آورد.

بخش رادیویی و دیگرگونه‌های نمایشی
بخش خیابانی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در محوطه مجموعه تئاترشهر، محوطه خانه هنرمندان ایران و مترو میدان ولیعصر (ع)- ایوان انتظار با حضور 26 گروه نمایشی از تهران و شهرستان برگزار خواهد شد. در این بخش 4 اثر نمایشی از تهران و 22 اثر نمایشی از شهرستان حضور دارند. محوطه تئاتر شهر ساعت 16،‌ 16:30، 17 و 18:15، محوطه خانه هنرمندان ایران ساعت 16:30 و 17 و مترو میدان ولیعصر (عج) ساعت 10:30 و 11 میزبان آثار خیابانی خواهند بود. 11 نمایش خیابانی در بخش چهل سالگی انقلاب اسلامی این جشنواره اجرا خواهند داشت. مریوان با دو اثر نمایشی، سیاهکل، فریدونشهر، خمینی شهر، تبریز، ایلام، تفرش، ورامین، آستانه اشرفیه، مرند، دهلران، کرج، سنندج، بوکان، قروه، آمل، لاهیجان، کرمانشاه، بروجرد، بوشهر و اصفهان هر کدام با یک اثر در بخش خیابانی این رویداد حضور دارند.
پلاتو شماره یک مجموعه تئاترشهر، خانه هنر پیچازی، سالن امتحانات پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران، کارگاه دکور تالار وحدت، محوطه پارک دانشجو و مجموعه تئاترشهر، محوطه ایوان انتظار میدان ولیعصر، پلاتفرم عمارت روبرو، عمارت نوفل لوشاتو، آمفی تئاتر NGO های شورای شهر تهران، پردیس تئاتر تهران، فرهنگسرای ولا، پلاتو تمرین تئاتر مولوی، کافه تریای تالار اصلی تئاترشهر، پلاتو نول و باغ موزه قصر میزبان بخش دیگر گونه‌های نمایشی این دوره جشنواره تئاتر فجر هستند. همچنین نمایش‌های رادیویی از 28 بهمن ماه تا 2 اسفند ماه ساعت 16:30 و 19 در تماشاخانه سرو اجرا خواهند شد.

10 تماشاخانه خصوصی در بخش به علاوه فجر
بخش به علاوه فجر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تماشاخانه‌های مکتب تهران، تئاتر مستقل، دا، سه نقطه، نوفل لوشاتو، ایران نمایش، دیوار چهارم، شانو، همای سعادت و مان (استاد مشایخی برگزار می‌شود.
مکتب تهران با 6 اثر نمایشی، تئاتر مستقل و تماشاخانه سه نقطه هرکدام با 4 نمایش، تماشاخانه دا با 5 اثر، تماشاخانه نوفل لوشاتو با 11 نمایش، تماشاخانه ایران تماشا با 14 نمایش، دیوار چهارم، شانو، همای سعادت و مان هر یک با حضور 8 نمایش در این دوره از جشنواره حضور خواهند داشت.
سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر از 22 بهمن ماه تا 4 اسفند ماه در تهران برگزار خواهدشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کنسرت شهاب مظفری در تبریز برگزار می‌شود

اجرایی مبهم و دافعه‌زا / نگاهی به نمایش "تاریخ مردم کوچه و بازار...." به نویسندگی پیام لاریان و کارگردانی سعید شیخی

تئاتر بدون پول هم می‌تواند خود را مدیریت کند / هوشنگ توکلی، علی منتظری و مجید جعفری تئاتر دهه 60 را بررسی کردند

دیدار مشاور امور برنامه‌ریزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جشنواره تئاتر فجر

ضرورت توجه به پژوهش‌های علمی و فرهنگی در جشنواره امام رضا(ع)

اجرای ویژه نمایش "یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا" از فرانسه

تخیل مخرب یک ذهن نه‌چندان معصوم / نگاهی به نمایش "آن شرلی با موهای خیلی قرمز" به کارگردانی امیربهاور اکبرپور دهکردی

رقابت 42 رمان در جایزه مهرگان طلایی/اعلام برگزیدگان دوره بیست‌ساله جایزه مهرگان ادب

ولادیمیر استانیفسکی یا تئاتر طبیعت و موسیقی / جُستاری پیرامون حضور کارگردان‌های به نام در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

یک پانتومیم فیزیکی و تاویل‌دار / نگاهی به نمایش "فقط استخوان‌ها"با طراحی و اجرای توماس مونکتن از کشور فنلاند

در جست‌وجوی قهرمان ملی / نگاهی به نمایش "مسجد سلیمان" نوشته ایوب بختیاری و نبراس میرابیان به کارگردانی ایوب بختیاری

دیدار و گفت‌وگو با محمدرضا مرعشی‌پور/ آسیب‌شناسی ترجمه‌های ادبی در سرای اهل قلم / آیین رونمایی از کتاب "زمان دست دوم"

بازیگرانی که روحانی شدند

محمود کلاری: از برخی اظهارنظرها متعجب شدم

اشتباه عجیب در تدوین «لحظه گرگ و میش»

خداحافظ سینما

بهرام افشاری:‌ با پول جایزه بازیگری موتور خریدم و پیک موتوری شدم

جدول فروش فیلم های روی پرده در تهران تا دوشنبه 29 بهمن

«حالا خورشید» تا اواخر اسفند ادامه دارد/ فصل جدید منوط به توافق با سازمان

پنج فیلم کمدی در صدر جدول فروش سینمای ایران

از تداوم سنت تا نگاه نو به الگوهای کهن/ نگاهی به بخش خوشنویسی و نگارگری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

رنگ در سوزن‌دوزی‌های بلوچ نیازمند تعدیل است / ایران استعدادهای قابل توجه دارد / روایت نماینده شرکت Chiefe ایتالیا از پتانسیل طراحان لباس در ایران

توجه جامعه طراحی و صنعت به برترین پایان‌نامه‌های دانشجویی در آئین اختتامیه بخش علمی دانشگاهی جشنواره مد و لباس

خلیل جوادی و "زیر ذره‌بین" صاحب‌نظران ادبیات

نگاهی بر رصدخانه مدرسه رکنیه یزد

برپایی نمایشگاه مجسمه‌های پوشیدنی با عنوان "و اسب؛ آیا به یاد می‌آوری؟" در نگارخانه کاما

قسمت ششم سریال "احضار" توزیع شد

نخستین نمایش "این قانون گروه" در جشنواره فیلم 100

رونمایی از کتاب "چهل سال نمایش" و تقدیر از 10 هنرمند انقلاب / آمار و اطلاعاتی که می‌توانند چراغ راه شوند

نمایشگاه "عکس‌های فتوریسم"در صبا

دومین جشنواره "دُرّ درخشان خلیج فارس" برگزار می‌شود

طراح معروف برند "شنل" از دنیا رفت

نامزدهای برگزیده بخش پوستر معرفی شدند

راهیابی 57 نقاش به هفتمین دوسالانه دامون فر/ افتتاحیه جمعه سوم اسفند

مطالبات سینماگران جوان از سازمان سینمایی / نگاهی به طرح ادغام یا هیئت امنایی شدن انجمن سینمای جوانان ایران

"آدم خانگی"و "روباه" به جشنواره آتن یونان راه یافتند

تیزر جدید سریال "لحظه گرگ و میش"

جاسم غضبانپور: جشنواره عکس آب فرصتی برای نمایش دغدغه‌های عکاسان استان‌های مرکزی و جنوبی است

سالانه هنرهای تجسمی ایران در زاهدان افتتاح شد

رونمایی از مستند پرتره منوچهر آذری

"ونوشه" حافظ طبیعت است / نگاهی به فیلم کوتاه "ونوشه" مهدی حیدری

نگاهی به نمایش دام، نوشته «تادئوش روژه ویچ» به کارگردانی اسماعیل موحدی

تحلیلی بر نمایش «سوآرم» از کشور مجارستان

پیام هالیوودی‌ها از اسپیلبرگ تا اسپایک لی به قاضی: «زود خوب شو»

ژاله علو بازیگر «مجبوریم» شد

«دنگ و فنگ روزگار» به نیمه رسید. (+تصاویر)

«دینامیت» گزینه اکران نوروز 98

«عصرجدید» به جای فوتبال

«کارل لاگرفلد» طراح مشهور مد درگذشت

«چهار انگشت» متقاضی اکران نوروز 98 است