آریا بانو

آخرين مطالب

اعلام برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی/ گزارش مراسم رونمایی از هفت کتاب منتشر نشده از اکبر رادی/ کارگاه‌های کارگردانی و بازیگری هادی مرزبان و مهدی کوشکی برگزار می‌شود فرهنگي

اعلام برنامه روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی/ گزارش مراسم رونمایی از هفت کتاب منتشر نشده از اکبر رادی/ کارگاه‌های کارگردانی و بازیگری هادی مرزبان و مهدی کوشکی برگزار می‌شود

  بزرگنمايي:

آریا بانو - روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، شاهد اجرای دو مونولوگ و چهار نمایشنامه‌خوانی است.


به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی مونولوگ آرسنیک نوشته و کار جواد واحدی همت در بخش مسابقه مونولوگ جشنواره از ساعت 15 روز چهارشنبه 19 دی ماه به مدت 35 دقیقه و مونولوگ ناگهان عباس نوشته پویا شهرابی و کارگردانی حمزه زارعی نیز روز پنجشنبه 20 دی ماه از ساعت 15 به مدت 40 دقیقه در تالار استاد ناظرزاده کرمانی مجموعه ایرانشهر به روی صحنه می‌روند.
روزهای ششم و هفتم نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی در بخش مسابقه نمایشنامه‌خوانی نیز شاهد خوانش چهار نمایشنامه است. تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاترشهر در روز چهارشنبه 19 دی ماه میزبان خوانش نمایشنامه پایین گذر سقاخونه به کارگردانی فرزاد آیتی از ساعت 17 به مدت 55 دقیقه و مرگ در پاییز به کارگردانی پریسا محسنی از ساعت 19 به مدت 40 دقیقه است. همین تالار در روز پنجشنبه 20 دی ماه نیز از دو برنامه نمایشنامه‌خوانی کاکتوس به کارگردانی زهرا کولیوند از ساعت 17 به مدت 50 دقیقه و ساعت 19 مرگ در پاییز به کارگردانی حجت کبریایی به مدت 45 دقیقه است.
دبیرخانه نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی از همه علاقه‌مندان حضور در این برنامه‌ها درخواست کرد حتما نسبت به رزرو صندلی جهت برنامه‌های یادشده از طریق پایگاه تخصصی تیوال اقدام کنند. براساس این گزارش نمایشگاه لبخند با شکوه آقای رادی در روزهای یاد شده از ساعت 14 تا 20 در نگارخانه آریا و نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی از ساعت 10 تا 18 در مرکز هنر پژوهی نقش جهان است.
گزارش مراسم رونمایی از هفت کتاب منتشر نشده از اکبر رادی
هفت اثر منتشر نشده از مجموعه آثار اکبر رادی در بخش نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی توسط بنیاد رادی و با همکاری انتشارات خاموش، با حضور هنرمندان، اهالی رسانه، اعضای ستاد برگزاری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران رونمایی شد.
هفت اثر از مجموعه آثار منتشر نشده اکبر رادی به نام‌های گزارش یادداشت‌های یک کارمند، افسانه دریا، میان در و چند داستان دیگر، مسخره، از دست رفته، مردی کنار رود، ماهیگیران دریا و کنار حوض که به کوشش بهروز محمودی بختیاری و زیر نظر حمیده بانو عنقا، چاپ و منتشر شده در مراسمی با حضور حمیده بانو عنقا، آرش رادی، بهزاد صدیقی، بهروز محمودی بختیاری، مجید شمس الدین، مریم معترف، محمد چرمشیر و تعدادی از هنرمندان و اهالی قلم روز سه شنبه 18 دیماه در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران رونمایی شد.
حمیده بانو عنقا در این مراسم در سخنان کوتاهی با اشاره به ویژگی‌های آثار اکبر رادی گفت: برای نسل امروز و برخی از جوانان که تصور می‌کنند یک‌باره و بدون طی کردن مراحل می‌توانند بر روی پله اخر نردبان قرار بگیرند و ره صد ساله را یک شبه طی کنند می‌گویم و خوب است که بدانند اکبررادی از پله اول و آرام آرام به مسیرش ادامه داد تا به پله آخر رسید.
رییس بنیاد اکبر رادی در ادامه گفت: آقای دکتر بهروز محمودی بختیاری دوسال تمام زحمت کشیدند و خیلی برای من پیش از گذشته اعتبار پیداکردند و کتاب‌هایی که در انزوا بودند به حکم زحمات ایشان به چاپ رسیده است زمانی که شما این کتاب‌ها را می‌خوانید سن رادی را در آن زمان درنظر بگیرید و قضاوت کنید و تاکید می‌کنم این کارها را با دیگر آثار رادی قضاوت نکنید.
بهروز محمودی بختیاری که کتاب‌های مذکور به همت او به زیور طبع آراسته شده در مراسم رونمایی کتاب‌های یاد شده گفت: نمایشنامه ازدست رفته که نخستین نمایشنامه اکبررادی است یک نمایشنامه مهم درتاریخ ادبیات نمایشی ایران است نمایشنامه‌ای ناتورال از زندگی فلاکت بار مردم است. وی با ابراز خرسندی از چاپ کتاب‌های یاد شده که توسط انتشارات خاموش به زیور طبع آراسته شد اظهار امیدواری کرد تا روند توجه به ادبیات نمایشی ایران و رمان‌های ارزشمند ایرانی در حوزه چاپ و نشر گسترش یابد.
این گزارش حاکیست: بهزاد صدیقی دبیر نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نیز در این مراسم گفت: امروز برگ ‌زرینی دیگر به ادبیات نمایشی ایران افزوده شد و این روز به خاطر انتشار آثار جدید و چاپ نشده استاد اکبر رادی به یادماندنی و در تاریخ ادبیات نمایشی ثبت خواهد شد. این آثار مربوط به سنین نوجوانی و آغاز سنین جوانی استاد رادی است و نگارش این آثار به سال‌های 1335 تا 1338 و 9 مربوط می‌شود، سال‌هایی که استاد رادی هنوز روزنه آبی به عنوان اولین نمایشنامه حرفه‌ای‌اش ننوشته بود. به گمانم هم این شش مجموعه داستان و داستان بلند و هم نخستین نمایشنامه او با نام از دست رفته امروز منتشر شده، از خواندنی‌ترین آثار ادبیات نمایشی و ادبیات داستان معاصر ایران محسوب می‌شود.
صدیقی تصریح کرد: فکر می‌کنم همیشه وقتی آثار یک نمایشنامه‌نویس جدی و‌ حرفه‌ای برای انتشار در دسترس ناشر قرار می‌گیرد که نخستین چاپ آن اثر توسط آن ناشر انجام می‌شود، باعث خوشحالی، خوشوقتی و از افتخارات آن ناشر محسوب می‌شود و امروز نشر خاموش از این افتخار بهرده برده است.
وی گفت: در این جا لازم است از دست خط استاد اکبر رادی بادی کنم که به گفته استاد محمود دولت آبادی دولت آبادی هم چون مینیاتور است. دقت در نگارش و‌یرایش و بازنویسی آثارش پس از تمام شدن هر نمایشنامه، از ویژگی‌های دوران نویسندگی اکبر رادی است و کسانی که نوشته‌هایش استاد آشنا هستند در این مورد حرف ما را تایید خواهندکرد. با خواندن این آثار به علاوه بر پی بردن موقعیت‌های داستانی و شخصیت‌های هر اثر پی می‌بریم با یک زبان معیار و‌پالوده و‌ پیراسته نیز روبه‌رو‌ می‌شویم.
اضافه می‌شود: هفت جلد کتاب‌های منتشر نشده از آثار استاد اکبر رادی به کوشش دکتر بهروز محمودی بختیاری تصحیح و منقح و زیر نظر انتشارات خاموش منتشر شده است.
کارگاه‌های کارگردانی و بازیگری هادی مرزبان و مهدی کوشکی برگزار می‌شود
در هفتمین روز از نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی کارگاه کارگردانی رویکردهای نوین با آثار اکبر رادی در کارگردانی از ساعت 10 تا 12 روز پنجشنبه 20 دی ماه در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران توسط هادی مرزبان برگزار می‌شود. همچنین در همین روز و در تالار یاد شده کارگاه بازیگری مواجهه با نقش در نمایشنامه‌های اکبر رادی از ساعت 12:30 تا 14:30 توسط مهدی کوشکی برگزار می‌شود.
بنا به اعلام دبیرخانه جشنواره به شرکت‌کنندگان در این کارگاه گواهی معتبر اهدا می‌شود. همچنین متقاضیانی که تاکنون موفق به حضور و ثبت‌نام در کارگاه مذکور نشده‌اند می‌توانند با مراجعه به محل برگزاری کارگاه نسبت به تحویل مدارک، ثبت‌نام و شرکت در کارگاه اقدام کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فیلمسازان باید برای افزایش درجه کیفی سریال‌ها تلاش کنند

تمام کج سلیقگی های صدا و سیما در شرایط بحران اقتصادی

باید جاه‌طلبی و منفعت‌طلبی متوقف شود

اسکار فرانسه اهدا شد/ «حضانت» خاویر لگراند فاتح بزرگ جوایز سزار

کارگردان «سوگلی» سراغ رمان جنایی می رود/ روایت یک کلانتر فاسد

ناتالی دورمر به سریال «پنی دردفول: شهر فرشتگان» پیوست

ادامه ترس و دلهره امیلی بلانت در «یک مکان ساکت2»

تصویربرداری سریال «نون.خ» به سعادت آباد رسید

نامتناهی سازی ذهن در سینما

گفت‌وگو با فرشته صدر عرفایی، بازیگر نقش مادر عبدالمالک در فیلم «شبی که ماه کامل شد»

«بازمانده منتخب»؛ دنیای یک رئیس جمهوری موقتی

رکورد گران‌ترین اثر فروخته شده در حراج ایران شکست

«آیدین علیانسب»‌ آلبوم «ردپا» را منتشر کرد

نوستالژی بازی با جناب کاردان

نادیده گرفته شدن زبان فارسی در پیام‌های بازرگانی

قوه قضاییه از آثار برتر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر تقدیر می‌کند

یادمان نودمین سال تولد حسن کسائی برگزار شد

انتشار فراخوان سومین جشنواره طراحی مد و لباس "دیبا"

پز دادن خلاقیت یا عدم هماهنگی در هنرنمایی / نگاهی به نمایش "یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا" به کارگردانی ازکیل گارسیا رمئو از فرانسه

غفوریان‌فر: به‌کارگیری سیستم‌های بازاریابی و تبلیغات پویا در حوزه مد و لباس ضروری است

نظر محمد علی وکیلی عضو هیئت رئیسه مجلس درباره جشنواره موسیقی فجر

نمایشی با داعیه‌های اجتماعی و روان شناختی / نگاهی به نمایش "مرگ و دوشیزه" اثر آریل دورفمان به کارگردانی سینا راستگو

احمد صدری دبیر تخصصی چهارمین جشنواره سراسری آواها و نواهای رضوی شد

فارس دارای بیشترین سهم در پنج شهر نهایی راه یافته به پایتختی کتاب شد

نمایشگاه نقاشی "باغ خاموش" میهمان نگارخانه تار و پود شیراز

برپایی شب شاعرانگی داریوش شایگان / انتشار "امضای مستقبل" / پایان نشست روسای کتابخانه‌های ملی بخش آسیا اقیانوسیه ایفلا

معرفی مشاهیر اهل قلم در کتاب "نام آوران فارس"/ شعر معاصر ایران مدیون اوجی و آثار اوست

حسام محمودی و پریوش نظریه در "دلدار"

"من دیگری است" نمایشی شاعرانه است بر اساس متدهای اجرایی آنتونن آرتو / روایت لارس اینو کارگردان نروژی از حضور در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

"قرارمون پارک شهر" در فرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می‌شود

دوره آثار انقلابی تمام نشده است/ بسیاری از آثار دوره انقلاب می‌تواند بازسازی شود / روایت طاهر شیخ الحکمایی از بخش "پلاک40" یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

کارنامه چهل ساله سینمای ایران در مدرسه اسلامی هنر بررسی شد

داوران باید با فضای تجسمی کشور و تجاربی که در آن صورت گرفته است آشنا باشند / روایت خسرو خسروی از داوری بخش نقاشی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

ایوان شمس میزبان "تجلی اراده ملی" جشنواره فیلم فجر می‌شود

آثار نقاشی مرتبط با ایدز در جشنواره روبان قرمز به نمایش در آمد

معرفی بدترین‌های هالیوود در سال 2018 / "هلمز و واتسن" جوایز تمشک طلایی را درو کرد / دونالد ترامپ دو جایزه گرفت

نمایشگاه "دختران خیابان انقلاب" در موزه فلسطین

آغاز اجرای عمومی اپرای عروسکی "عشق" / "جوادیه" در سپند به صحنه می‌رود / اجرای "اگر از نو شروع کنیم" در مشایخی / مولوی میزبان "آرایشگر" می‌شود

نمی‌توان به راحتی جلوی تحولات اجتماعی را گرفت / بررسی تئاتر ایران در دهه 90 توسط حسین پاکدل، حسین پارسایی و علی شمس

حسینی: امیدوارم طرح و نقش مکران همچنان در کانون توجه قرار داشته باشد

آلبوم "زمان" محمدرضا درویشی رونمایی شد

برداشت نخست یا حضور پر رنگ آلمانی‌ها / جُستاری پیرامون حضور کارگردان‌های به نام در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

بررسی مجموعه اشعار سلیم باب‌اله‌اوغلودر شهر کتاب/ انتشار کتاب "قباله کتاب، مطبوعات، چاپ"

هانیه توسلی در جزیره هرمز/ عکس

بازیگران مشهوری که در خوانندگی شکست خوردند

عکس‌هایی جالب و دیده نشده از کودکی سلبریتی‌ها

بازداشت هنرپیشه آمریکایی به اتهام بازی نقش قربانی نژادپرستی مقابل پلیس

ادامه فیلمبرداری فیلم «مطرب» مصطفی کیایی در استانبول/ همکاری با بازیگران ترک

نام رسمی قسمت جدید «جیمز باند» مشخص شد/ فیلمبرداری از آوریل

محمد معتمدی از صدای محسن چاوشی دفاع کرد