آریا بانو

آخرين مطالب

کنترل استرس با مصرف گردو + خواص روغن گردو خانه داري

کنترل استرس با مصرف گردو + خواص روغن گردو

  بزرگنمايي:

آریا بانو -
خواص گردو، استرس تان را کنترل کنید
لذت نمی برید وقتی غذایی می خورید که بدن تان را به خوبی تغذیه می کند و چیزهایی غیر از انرژی و مواد مغذی به بدن تان می رساند؟
شاید تعجب کنید اما خوردن گردو کمک تان می کند استرس تان را بهتر کنترل کنید. ما می دانیم که گردو، بسیار مغذی و مفید است، اما فراتر از اینها به آرامتر شدن تان نیز کمک می کند.
مطالعه ای که اخیرا انجام شد نشان می دهد خوردن گردو کمک می کند اثری که استرس روی سیستم قلبی و عروقی‌ دارد، مهار شود.
خوردن گردو کمک تان می کند استرس تان را بهتر کنترل کنید
وقتی تحت فشار و تنش جسمی و روحی هستید، ضربان قلب تان تندتر می شود، فشار خون تان بالا می رود و سیستم قلبی و عروقی تان مجبور می شود سخت تر کار کند. به مرور زمان این واکنش های استرسی، ریسک بیماری های قلبی را افزایش می دهند.
گردو می تواند واکنش بدن نسبت به استرس را تعدیل کند
افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند، 22 بزرگسال سالم با کلسترول LDL بالا بودند. برای این افراد یک تا سه رژیم غذایی مشخص شد که هر کدام حاوی مقادیر یکسان کالری بودند.
یکی از این رژیم‌ها رژیم غذایی معمول آمریکایی بود، رژیم دیگر هم رژیم غذایی معمول آمریکایی که شامل مقداری گردو و یک قاشق غذاخوری روغن گردو می شد و رژیم سوم نیز مشابه دومی بود اما روغن بذر کتان هم در آن وجود داشت.
محققان، فشار خون این افراد را پیگیری کردند و ضمنا فشار خون آنها را در واکنش به استرس اندازه گرفتند.
استرسی که به کار گرفته شد این بود که مجبورشان کردند پایشان را در سطلی از آب یخ نگه دارند. همچنین از آنها خواسته شد فی‌البداهه برای همه سخنرانی کنند و استرس‌‌شان ارزیابی شد.
چند گردو باید بخورید تا اثرش را روی استرس تان بگذارد؟ بر اساس تحقیقات، یک مشت گردو برای این اثر کافیست و کار خودش را می کند. افراد شرکت کننده در این مطالعه، روزانه تقریبا 9 گردوی کامل خورده بودند.

مصرف گردو می تواند فرایند پیری مغز را کُند کند
آیا گردو بر خلق و خو اثر می گذارد؟
یک راه دیگری که خوردن گردو به کاهش استرس کمک می کند، تقویت خلق و خو است. مطالعه ای که در نشریه ی Nutrients منتشر شده می گوید گردو خلق و خو را بهتر می کند.
در این مطالعه که روی 64 دانشجو انجام شد، آنها تحت رژیم غذایی حاوی گردو قرار گرفتند و گروه کنترل نیز هیچ گردویی نخوردند.
هر دو گروه به مدت 8 هفته تحت رژیم غذایی تعیین شده بودند. طی آزمایش محققان وضعیت خلق و خوی افراد را با ابزارهایی سنجیدند و چیزی که یافتند این بود که دانشجویانی که تحت رژیم غذایی شامل گردو بودند، وضعیت خلق و خو و روحی شان بهتر شده بود.
چه عنصری در گردو وجود دارد که استرس را تسکین می دهد؟
وقتی محققان به بررسی فواید گردو می پردازند معمولا روی محتوای امگا 3 آن تمرکز و تاکید می‌کنند.
امگا 3 موجود در گردو، اسیدهای چرب کوتاه زنجیره اند اما اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهیهای چرب و روغن ماهی، بلند زنجیر‌ه اند. هنوز مشحص نیست که کدام بردیگری برتری دارد اما تحقیقات نشان می‌دهد هر دو فواید خاص خود را دارند.
در واقع تحقیقات پیشین نشان داده بود آلفالینولئیک اسید که امگا 3 اصلی گردو است، عملکرد رگ های خونی را بهبود داده توانایی شان برای گشاد شدن را تقویت می کند. این می تواند توجیه کند که گردو چگونه از واکنش قلبی و عروقی به استرس کم می کند.
همچنین مطالعات گذشته نشان داده بودند که این چربی های سالم از التهاب درون دیواره ی رگ ها می کاهند که همه ی این ها اتفاق های خوبی برای سلامت قلب و واکنش نسبت به استرس است.
در مورد توجیه و چگونگی اثر گردو بر خلق و خو هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما گردو شکلی مانند مغز دارد و این بی دلیل نیست! مطالعات نشان می دهند ترکیباتی در گردو وجود دارد که می تواند فرایند پیری مغز را کُند کند.
این تاثیر می تواند تا حدودی ناشی از امگا 3ی گردو باشد، اما پلی فنول هایی که با خوردن یک مشت گردو نصیب تان می شود نیز این میان نقش دارند. پژوهش ها نشان می دهند پلی فنول‌های گردو می‌توانند ارتباط میان سلول های عصبی را بهبود داده و به کاهش تشکیل پروتئین های آسیب دیده و به دردنخور کمک کنند. تجمع پروتئین های آسیب دیده، علت برخی از انواع زوال عقل است.
پلی فنول ها چه هستند؟ پلی فنول ها گروه متنوعی از ترکیباتی با فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اند. ما می دانیم که استرس اکسیداتیو و التهاب، در فرایند پیری مغز نقش دارند و اینکه مغز، به دلیل ملزوم بودن به متابولیسم زیاد، رادیکال های آزاد فراوانی تولید می کند.
در واقع، فعالیت مغز، 20 درصد از نرخ متابولیک در حالت استراحت را تشکیل می دهد! بنابراین خوردن یک مشت گردو در روز می تواند راه خوبی برای تقویت سلامت مغز باشد و خوش اخلاق تر شدن باشد!

خوردن یک مشت گردو در روز می تواند باعث خوش اخلاق تر شدن شود
سایر مواد شیمیایی مفید در گردو
گردو منبع فوق العاده‌ای از ترکیباتی با پتانسیل فعالیت بیولوژیکی است. گردو علاوه بر پلی فنول‌، تانین‌های گوناگون، کاروتنوئیدها، ترکیبات سولفور و ملاتونین نیز دارد.
ضمنا گردو سرشار از ویتامین E، اسید فولیک و طیف متنوعی از مواد معدنی است. با مصرف گردو می توانید مقدار متعادلی پروتئین گیاهی و فیبر دریافت کنید. گردو حاوی فیبری به نام پکتین است که به کنترل اشتها کمک می‌کند.
گردو بخورید!
گردو را با خیال راحت وارد رژیم غذایی‌تان کنید مگر اینکه به آجیل های درختی آلرژی داشته باشید. از گردو می توانید در انواع و اقسام غذاها استفاده کنید.
گردو طعم خوبی دارد و تُردی آن دلچسب است. اگر به دنبال روغنی برای پخت و پز هستید که در برابر دمای بالا مقاومت داشته باشد، روغن گردو انتخاب مناسبی می تواند باشد. خوب است بدانید گردو دو برابر سایر آجیل های درختی آنتی اکسیدان دارد.
چیزی که دانشمندان دریافتند این بود: افرادی که گردو و روغن گردو مصرف کرده بودند، فشار خونشان به میزان چشمگیری پایین بود و در واکنش به سطل آب یخ یا سخنرانی در برابر عموم، زیاد بالا نرفته بود.
روغن گردو منبعی عالی برای ویتامین سی است. خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را کاهش می دهد.
افزودن روغن گردو به برنامه ی غذایی روزانه تان به شما کمک خواهد کرد تا تعادل بدنی نرمالی بدست بیاورید. مصرف منظم روغن گردو سطح LDL (کلسترول بد) را کاهش خواهد داد.
به علاوه، هم گردو و هم روغن گردو حاوی آنتی اکسیدان های ضروری هستند. این مواد برای مبارزه با تاثیرات مخرب رادیکال های آزاد، که مسبب آسیب های سلولی و تسریع فرایند پیری هستند، نقش مهمی دارند.
قابل ذکر است که روغن گردو تومورهای بدخیم را کنترل کند. خواص سلامتی دیگر این روغن شگفت انگیز، ضد التهاب، ضد باکتری، ویروس کشی و ضد عفونی کنندگی است.
مغز گردو دو بار در روز بر پوست افرادی که مبتلا به اگزما یا خشکی هستند، موجب تسریع روند درمان و بهبود بیماری می شود.
از خواص بی نطیر دیگر روغن گردو می توان گفت: روغن گردو قدرت ذهن و هوش را افزایش می دهد. مفید برای تنگی نفس است.
فواید بی نظیر روغن گردو
باعث جلوگیری از ورم مفاصل می شود. ضد سرطان است ودر محافظت از سیستم ایمنی عالی است. عاملی برای جلوگیری از لخته شدن خون است. تنظیم سوخت و ساز در بدن را آسان می سازد.
فشار خون و قند خون را تنظیم می کند. جلوگیری از پارکینسون و آلزایمر و جلوگیری از سنگ کیسه صفرا با روغن گردو ممکن است.
کودکانی که مقدار امگا 3 در برنامه ی غذایی شان کم است، اختلالاتی مانند بیش فعالی یا هایپراکتیوی، مشکلات رفتاری، کج خلقی و مشکلات خواب در آنها زیاد است.
گنجاندن روغن گردو در وعده های غذایی روزانه موجب کاهش روند پیری سلول ها در اندام های مختلف می شود و به طور کلی به افزایش طول عمر افراد کمک می کند. روغن گردو موجب کاهش درد، بهبود جریان گردش خون و انعطاف پذیری بیشتر مفاصل و استخوان ها می شود.

روغن گردو باعث جلوگیری از ورم مفاصل می شود
روغن گردو مفید برای پوست و مو:
ویتامین B موجود در آن، کاهش دهنده استرس است که در شادابی و حفظ سلامت پوست نقش مهمی دارد. استرس بالا منجر به چین و چروک زود رس می شود. ویتامین های B و E موجود در گردو با رادیکال های آزاد مقابله می کند.
روغن گردو باعث رطوبت پوست می شود. با تغذیه پوست، سلول های سالم تر و باطراوت تر تشکیل می شود.
طبق گفته متخصصان استفاده منظم از روغن گردوی کمی ولرم برای دور چشم، سیاهی دور چشم را کاهش می دهد. عصاره این روغن، کاهش دهنده پف و آرامش دهنده چشم است.
روغن گردو منبع عالی پتاسیم، اسیدهای چرب امگا 3- 6 و 9 است که همه این مواد، تقویت کننده فولیک های مو است.
در مورد بذر کتان چطور؟ افزودن روغن بذر کتان نتوانسته بود تاثیری روی کاهش استرس ناشی از مصرف گردو بگذارد اما باعث کاهش پروتئین واکنشی C (CRP) شود که شاخصی از التهاب سراسری بدن است.
سایر مطالعات نشان می دهند به طور کلی مغزها و دانه ها موجب کاهش شاخص های التهابی در بدن می شوند.
گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طرز تهیه سوپ انار

طرز تهیه جامبو شلز شکم پر

طرز تهیه اسپاگتی با گوشت چرخ کرده به 2 روش

ماسک سیب زمینی برای سیاهی دور چشم

طرز تهیه انواع دمنوش لاغری

مدل‌های جذاب بستن دستمال سر دخترانه

پنج ترفند برای چیدمان منزل بر اساس فرم و ابعاد خانه

آشنایی با خواص و فواید روغن کرچک برای مو

زیباترین دسته گل‌ عروس

طرز تهیه سوپ انار

طرز تهیه دونات پرتقالی

طرز تهیه ژله ساده + نمونه‌های تزیین

طرز تهیه انواع کتلت مرغ

چگونه دکوراسیون خانه را برای زمستان تغییر دهیم؟

انواع نرده راه پله؛ مدل نرده‌ راه پله مناسب برای ساختمان شما

طبع زیتون و خواص انواع مختلف آن

طرز تهیه نان خرمایی، عصرانه ای بی نظیر

طرز تهیه پاناکوتا و سیب ژله ای

طرز تهیه سالاد پنیر به 2 روش قالبی و کبابی

طرز تهیه میلک شیک نسکافه و نحوه سرو آن

طرز تهیه زرشک پلو، غذایی مجلسی و خوشمزه

طرز تهیه انواع تنقلات شب یلدا

مدل ابرو شیطونی

همه چیز درباره ماهی

طرز تهیه ژله انار ویژه شب یلدا

طرز تهیه ژله هندوانه مخصوص شب یلدا

دکوراسیون پذیرایی کوچک با استفاده‌ی بهینه از فضا

روش درست کردن لایه بردار صورت مناسب فصل پاییز

طرز تهیه میگو پلو با شوید، غذایی جنوبی و لذیذ

طرز تهیه انواع سرکه و ترشی و چاتنی های ترشی

طرز تهیه چند نوع نرم کننده طبیعی مو و فواید آن

مدل ابرو پهن صاف یا اسپرت؛ کدام مناسب شماست؟

انتخاب مدل پنجره مناسب برای خانه

ناخن مصنوعی سولار چیست و چه فواید و مضراتی دارد؟

آشنایی با طرح های مختلف شومینه و هماهنگ کردن آن با دکوراسیون خانه

طرز تهیه پولکی اصفهان + میزان کالری و ارزش غذایی

طرز تهیه 3 نوع غذای سریع با مرغ

انواع مدل ناخن مصنوعی دخترانه و نکاتی پیرامون آن

رنگ اتاق دخترانه ، چگونه می توانید یک فضای شاد برای دلبندتان ایجاد کنید!؟

شامپو برای رشد سریع مو

نحوه تکثیر و پرورش گل اشک تمساح

آموزش گلدوزی با دست (دوخت‌های پایه)

هایلایت مو بدون دکلره چگونه انجام می‌شود؟

تشخیص روغن حیوانی اصل

مدل راه پله گرد، جذاب و لوکس

بهترین روش شستن کلم بروکلی جهت انگل زدایی

رنگ مد سال 2019 به معرفی موسسه پنتون

با مد روزترین شهرهای دنیا آشنا شوید

دارو گیاهی برای رشد سریع مو

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات